Dzień Kobiet dawniej i dziś

dzień kobiet

 

 

Dzień Kobiet ma już długoletnią tradycję. Przekazy mówią, że początki tego święta sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. Są przekazy mówiące, że  oddawanie czci kobietom związane jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.

 W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W Polsce święto Dnia Kobiet zaczęto zauważać i obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Jednak już nie 19 marca, a 8 marca. Data ta pochodzi podobno od strajku kobiet w Rosji, w 1913 roku, a później w 1917, które strajkowały mimo zakazu władz. Data ta jest również utożsamiana z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne.

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. W ciągu wielu dziesięcioleci ONZ brała udział w opracowywaniu międzynarodowych strategii, standardów, programów i określaniu celów promujących podwyższanie statusu kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.

 Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom również pracodawcy. Często obdarowane przez swoich uczniów zostają nauczycielki.

W Portugalii i Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”.

W Polsce święto to było szczególnie popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty.

Początkowo ofiarowywano goździki i rajstopy, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach dzień ten był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. W lubomierskch zakładach pracy ten dzień też był hucznie obchodzony. Panie wracały do domu obdarowane najczęściej goździkami i rajstopami. Panowie również czynnie uczestniczyli w obchodach tego święta i wielu z nich z trudnością pokonywało wówczas drogę do domu. W szkołach odbywały się liczne akademie.

Obecnie panująca pandemia i wybuch wojny w Ukrainie spowodowały, że to święto obchodzone jest w atmosferze przygnębienia i solidarności z walczącymi o niepodległość Ukrainami.

Mężczyźni z naszego miasta i gminy na pewno pamiętać będą o bliskch ich sercom kobietom, które obdarują kwiatami i upominkami. A panie również z tej okazji spotykają się na wspólnych imprezach.

Swoje święto tak relacjonują na facebooku panie z Olesznej Podgórskiej:

Co tu dużo mówić? To był naprawdę wspaniały i pełen radości wieczór. Chociaż na chwilę mogliśmy się oderwać od tych smutnych wiadomości, które w ostatnich dniach do nas napływają z każdej strony….

Bardzo dziękujemy Paniom, które przygotowały i ozdobiły stoły. Dziękujemy również wszystkim paniom, które przybyły. Niespodzianką była dla nas wizyta pani Ewy Gdowskiej – sołtys z Janic, które przybyła do nas wraz ze swoją córką Gabrysią. A syn pani Ewy bardzo chętnie wręczał każdej Pani kwiatka…”

 

Na stronie Radoniów Miodowe Wzgórza pojawiło się takie zaproszenie: „Zapraszamy, wszystkie kobietki na wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie, herbacie i ciastku do naszej świetlicy dnia 8 marca we wtorek na godzinę 17.00

Dla każdej z pań upominek

 

W Janicach: Zapraszamy wszystkie Panie na spotkanie z okazji Dnia Kobiet, 8 marca godz. 17:00 świetlica w Janicach

oraz:

Sołtys Milęcic serdecznie zaprasza wszystkie Panie 8 marca (wtorek) o godz. 17.00 do świetlicy wiejskiej na słodki poczęstunek z okazji Dnia Kobiet.

 

Wszystkim Paniom z okazji Ich święta życzymy przede wszystkim zdrowia, wytrwałości, optymizmu i mnóstwa osobistego szczęścia.

 

 

Autor: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia z internetu

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email