O dotacjach, inwestycjach, remontach dróg – rozmowa z Burmistrzem Panem Markiem Chrabąszczem

274659455_299292302299982_8455937024128437709_n

 

 

Jakie wnioski złożyła nasza Gmina podczas naboru do drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

 W ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład”- Programu Inwestycji Strategicznych Gmina Lubomierz złożyła pięć wniosków na łączną kwotę 26.900.000 zł.  Wspomniane wnioski dotyczą następujących zadań:

Budowa hali sportowej w miejscowości Lubomierz

Przebudowa dróg gminnych w miejscowościach Oleszna Podgórska, Janice i Chmieleń

Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy do 500 kW w miejscowości Lubomierz

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Oleszna Podgórska

Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Milęcice

 

 

W jaki sposób rozdysponowane zostaną  środki w kwocie 185.310 zł otrzymane z projektu „Cyfrowa Gmina” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

W ramach projektu “Cyfrowa Gmina” kwota 185.310 zł przeznaczona zostanie na modernizację systemu informatycznego Gminy Lubomierz. W ramach modernizacji zakupione zostanie oprogramowanie Firewall Fortigate 61e do serwerowni, dyski twarde do urządzeń backup, komputer przenośny do serwerowni na potrzeby logowania się do serwera, 16 komputerów stacjonarnych, które zastąpią dotychczas używane, 6 laptopów z przeznaczeniem na pracę zdalną JST. Wymienione zostaną również urządzenia sieciowe Wi-fi w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomierzu, a także przeprowadzona zostanie diagnoza cyberbezpieczeństwa przez firmę zewnętrzną.

 

 

Na remont drogi powiatowej nr 2511D na odcinku z Lubomierza do Radoniowa o długości 4,088 km. Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie w kwocie 2.190.346 zł, a prognozowany koszt tej inwestycji to  kwota 4.380.692 złotych. Czy dojdzie do tego remontu? Jeśli tak, to kiedy i jak długo będzie on trwał?

Nie wyobrażam sobie aby mogło być inaczej. Tym bardziej, że pojawiły się środki zewnętrzne, które stanowią 50%  ceny kosztorysowej.  Mam zapewnienie ze strony Pana Starosty, że przetarg na tą drogę odbędzie się w najbliższym czasie, ponieważ ceny poprzetargowe na tego typu zadania są aktualnie na dobrym poziomie. Widzimy to choćby w kwocie przetargu na remont drogi gminnej Popielówek – Wojciechów. 

 

 

Kiedy odbudowany zostanie most w Pławnej?

Starosta Lwówecki zapewnia nas, że jest to dla nich zadanie priorytetowe, na które Starostwo złożyło wniosek u Wojewody Dolnośląskiego w ramach usuwania skutków powodzi. Jak tylko Urząd Wojewódzki przekaże środki na ten cel, a z moich informacji wynika, że decyzja w tej sprawie ma zapaść na początku marca, to Starostwo Powiatowe we Lwówku Śląskim ogłosi przetarg na to zadanie.

 

Kiedy i w jakim zakresie rozpoczną się remonty dróg na terenie miasta i gminy?

Jak co roku z początkiem wiosny referat techniczny wraz z sołtysami lub radnymi dokonuje oględzin dróg gminnych, kwalifikując poszczególne drogi do prac remontowych. Myślę, że podobnie, jak w latach ubiegłych, remonty rozpoczną się na początku kwietnia.

 

Nasza Gmina otrzymała również środki z rządowego programu „Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”. Na jakich zasadach rozdysponowanych zostanie ponad 120 laptopów dla młodych mieszkańców naszej gminy zakupionych dzięki tej dotacji?

Tak, za otrzymane pieniądze Gmina Lubomierz zakupi w ramach przetargu 134 laptopy, które zostaną przekazane osobom, które złożyły wniosek.

 

Jaki będzie zakres robót budowlanych wykonywanych w trakcie realizacji zadania  „Modernizacja energetyczna budynku gminy”.

Jest to kompleksowe zadanie, całkiem podobne do termomodernizacji budynku internatu. Zgodnie z projektem wykonana zostanie elewacja budynków, wymienione zostaną okna na trójszybowe, dachy i przede wszystkim zmodernizowane zostanie ogrzewanie. Zlikwidowany zostanie piec węglowy i zamontowane zostaną pompy ciepła. 

 

 

Odbyła się długo wyczekiwana licytacja  “Złotego Rogu”, którą wygrała spółka Luxburg Carolath. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych prac remontowych na tym obiekcie?

W ostatnim czasie odbył się przetarg na sprzedaż tzw. “Złotego Rogu”  a 2 marca zostanie podpisany akt notarialny i od tego momentu nabywca stanie się pełnoprawnym właścicielem. Myślę, że podawanie konkretnego terminu jest zbyt wczesne, gdyż właściciel musi przed rozpoczęciem remontu ustalić zakres prac z konserwatorem zabytków.

 

Wszyscy z utęsknieniem czekają na budowę „Biedronki” w Lubomierzu. Czy pojawiły się jakieś nowe informacje dotyczące tej inwestycji?

Z ostatniej rozmowy z inwestorem wynika, iż otrzymał on wszystkie pozwolenia, które są niezbędne do złożenia w starostwie wniosku o pozwolenie na budowę. Tak więc pozostało tylko złożenie wymaganej dokumentacji i uzyskanie stosownego dokumentu do rozpoczęcia prac budowalnych.

 

Bardzo dziękuję za informacje i życzę pomyślnego finału wszystkich zamierzeń.

 

 

 

 

Autor: Jadwiga Sieniuć

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email