28 lutego oraz 1 marca uczcimy Pamięć Bohaterów Podziemia podczas Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Popielówku – Wiosce Żołnierzy Niezłomnych

miniatura Wyklęci 2022

Dzień 1 marca, jest niezwykłym dniem dla każdego Polaka. Jest to bowiem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do niedawana było to święto, którego w Gminie Lubomierz nie obchodzono aż tak uroczyście. Do dnia, w którym odnaleziony został niezwykły relikt historii. Relikt, który dla jednych jest zupełnie niezrozumiałym lub obojętnym, a dla drugich niczym „święty graal”. Przypadek czy może raczej przeznaczenie, sprawiło, że 4 lata temu w Popielówku historia Żołnierzy Wyklętych ożyła i żyje w nas nadal.

We wrześniu 2018 roku bowiem podczas prac porządkowych i inwentaryzacyjnych w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku został odnaleziony sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jednej stronie znajduje się orzeł w koronie i hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a na drugiej wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół kryje jeszcze jedną tajemnicę. Z drugiej strony marmurowej płyty, upamiętniającej żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny Światowej znajduje się polski napis. Najstarszy i jedyny będący świadectwem osadników z 1946 roku, byłych partyzantów Armii Krajowej (AK), Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Batalionów Chłopskich (BCh). W toku dalszych badań historycznych odsłoniła się kolejna tajemnica. W roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pod nazwą Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze mjr. Henryka Flame ps. „Bartek”, który zasłynął z defilady w Wiśle, zorganizowanej pod nosem UB i Milicji. Dwóch Żołnierzy Niezłomnych z Żandarmerii Sił Podziemnych zapłaciło za to najwyższą cenę, zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano. Tadeusza Pietrykę ps. „Sokół” skazano natomiast na 15 lat więzienia. Odszedł w 20210 roku, a jego grób znajduje się przy Kościele w Popielówku.

Dzięki tym wydarzeniom Popielówek stał się miejscem szczególnej Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Wioską Żołnierzy Niezłomnych. Także i w tym roku, 28 lutego oraz 1 marca uczcimy Pamięć Bohaterów Podziemia podczas Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Popielówku – Wiosce Żołnierzy Niezłomnych.

W poniedziałek odbędzie się szkolny konkurs wiedzy historycznej „Wieczna Wam Wyklęci chwała” dla uczniów szkoły podstawowej oraz liceum, spotkanie z Jackiem Wroną poświęcone tradycji walki o wolność, otwarcie wystawy IPN dot. działań niepodległościowych w Lubomierskim Centrum Kultury. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia obchodów będzie Marsz Pamięci, który przejdzie przez Lubomierz, piknik żołnierski oraz wystawa replik broni Paramilitarnej Grupy ASG z Lubomierza. Na koniec przygotowane zostało Nocne Zwiedzanie Kościoła WNMP i św. Maternusa w Lubomierzu z przewodnikiem.

Drugi dzień Obchodów zainauguruje msza święta w intencji walczących za Polskę w świątyni Żołnierzy Niezłomnych – Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku. Po mszy świętej wręczone zostaną nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, a delegacje złożą kwiaty na grobie Tadeusza Pietryki ps. „Sokół”. O godzinie 11:15 wystartuje IV Bieg Wilczym Tropem im. Tadeusza Pietryki na dystansie 1963 m.

Dalsze uroczystości przeniosą się do Lubomierza, gdzie przy Zespole Szkół w Lubomierzu nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Założycieli Szkoły z I Dywizji Pancernej gen. Maczka i I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego, a  w Auli Zespołu Szkół Przemysława Mandeli z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu przedstawi prelekcję popularno – naukową dotyczącą Żołnierzy Niezłomnych oraz tradycji 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, w nawiązaniu do tradycji pancernych Zespołu Szkół w Lubomierzu.

Na zakończenie Obchodów zapraszamy na koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania w Kościele WNMP i św. Marii Panny w Lubomierzu.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym.

Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Dolnośląski, Instytut Pamięci Narodowej Odział we Wrocławiu, Senatorowie RP Rafał Ślusarz oraz Krzysztof Mróz.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Fundacji ORLEN, z programu „Moje Miejsce na Ziemi”.

 

 

 

Alicja Nawojczyk

https://youtu.be/QIZsxuuhhokhttps://www.youtube.com/watch?v=VuvitCU6Ui8https://www.youtube.com/watch?v=GknEk7Ec_-Ehttps://www.youtube.com/watch?v=WtG4taOuQw4

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email