Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lubomierzu III część

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lubomierzu III część

Rok 2010 to kolejna edycja WOŚP połączona z obchodami 18 rocznicy gazety Sami Swoi……

Imprezę prowadził dyrektor OKiS Mirosław Laskowski. Na scenie wystąpili między innymi: Respekt, Kargulinki,  Kabaret Paka, Skauci, Pancurnik, Kabaret ADeChaDe, zespół Szok. Na dworze było bardzo zimno, ale ogrzać się można było przy historycznym już koksowniku. Wiele emocji wzbudziła też licytacja. Najwięcej zapłacono za Mercedesa od prezesa Mirosława Wróbla, kuferek z wędlinami od Zakładów Mięsnych Niebieszczańscy, koszulkę WOŚP, komisarza lwa od KPP Lwówek Śląski, gitarę akustyczną burmistrza Wiesława Ziółkowskiego i rosyjski samowar od Pani Bożeny Pawłowicz. Pani Daria Sękowska wytrwale zbierająca pieniądze z licytacji zainkasowała sumę 1963 zł. W puszkach wolontariuszy było 3118,26 zł. Razem zebraliśmy wówczas 5081,26 zł. Tym razem jako wolontariusze pracowali: Wiktoria Fil, Ariadna Żurek, Mateusz Martyniak, Patrycja Piątek, Armel Jebari, Julita Bielawska, Krystian Sękowski, Agnieszka Kot, Magda Łabuń, Paulina Cymon, Małgorzata Bobrowska, Justyna Sieniuć, Filip Kozak, Daria Dziok, Dagmara Czaprowska, Adrianna Wróblewska, Rafał Śliwiński, Joanna Łaskawiec

 

2011

Impreza była bardzo bezpieczna. Zadbali o to policjanci, straż miejska i strażacy, którzy zaimponowali wszystkim. Kiedy ustawili wozy strażackie wzdłuż Placu Wolności i stanęli przy nich w pełnym rynsztunku, widok był niesamowity. Imprezę prowadził niestudzony dyrektor OKiS Mirosław Laskowski, a na scenie wystąpiły zespoły: Kargulinki, Respekt z Wlenia, Pancurnik, Skauci oraz ciekawie zapowiadający się nasz kabaret Chrum Chrum – Bartosz Szostak i Krystian Sękowski. Wiele emocji, jak zwykle, wywołały licytacje. Bardzo aktywnie uczestniczyła w nich silna grupa złożona z panów, którzy przyjechali tu z Gliwic. Ponownie najwięcej zapłacono za Mercedesa i kosz wędlin. 19-sta Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lubomierzu zebrała 6330 zł. Licytacje – 2827 zł, puszki 3503 zł.

 

2012

OKiS wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Filmów Komediowych Sami Swoi zorganizował 20 już finał WOŚP. Do pomocy włączyli się pracownicy gminnej Biblioteki Publicznej. Dzięki sponsorom  udało się zdobyć wiele przedmiotów na licytacje. Pogoda nie dopisała, ale impreza była super. Młodzi wolontariusze już od rana krążyli po mieście z orkiestrowymi identyfikatorami, puszkami i serduszkami. Pani Daria Sękowska wytrwale w strugach deszczu gromadziła pieniądze z licytacji. Krystian Sękowski, Łukasz Pater, Łukasz Pludra, Michał Pater, Edward Pietrzak czuwali nad sprawnym przebiegiem wydarzeń. Dla wszystkich uczestników organizatorzy ugotowali pyszny bigos. na scenie wystąpiły zespoły: Bolero, Kargulinki, Comentic, Skauci oraz DJ Dave Van Deep i nasz Kabaret 2Polev. Na konto WOŚP wpłaciliśmy kwotę 4941,50 zł, z czego w puszkach było 2600,50 zł (w tym duża szkoła – 133,52, mała szkoła – 290,50 zł), a z licytacji 2341 zł.

 

2013

21 Finał WOŚP w Lubomierzu kręcił się wokół sceny w rynku i wolontariuszy wytrwale zbierających pieniądze do puszek, imprezę prowadził dyrektor OKiS Mirosław Laskowski, a na scenie wystąpili: DJ Dave van Deep, Kargulinki, Skauci, Grupa Taneczna „Loud”, Comentic „2polev”, Chapter One. Jak zwykle najwięcej emocji budziły licytacje. Za obraz Vladimira Vilenchytsa zapłacono 400 zł. Łącznie z licytacji uzyskaliśmy 1642 zł. Wolontariusze zebrali 2806,25 zł. Najwięcej pieniędzy było w puszce Natalii Kawzowicz – 722 zł. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubomierzu zebrali 333,73 zł. Łącznie zebraliśmy 4781, 98 zł.

 

2014

12 stycznia 2014 roku po raz 22 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zbierała pieniądze dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Część artystyczna rozpoczęta została występem radoniowskiego zespołu „Sound Revolt”. z wokalistką Karoliną Mielniczyn. Potem wystąpili Skauci, którzy już pierwszym utworem poderwali do tańca lekko zmarzniętych widzów. Występował także zespół Chapter One, Kargulinki oraz DJ Dave Van Deep – Dawid Liszka. Zgromadzoną publiczność rozgrzewał również zespół Comentic. Nieodłącznym elementem i tego finału były licytacje. Łukasz Pludra z gracją prezentował publiczności przedmioty przekazane do licytacji. Zwieńczeniem 22 finału WOŚP było światełko do nieba oraz 3990 zł zebranych do puszek i 2030 zł uzyskane z licytacji, co dało sumę 6020 zł.

 

2015

23 Wielkie Orkiestrowe Granie odbyło się w niedzielę 11 stycznia 2015 roku, kiedy to zbierano pieniądze dla podtrzymania wysokich standardów, leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Imprezę punktualnie o godzinie 15 rozpoczął dyrektor Mirosław Laskowski. Zaraz potem wystąpili: Skauci, po nich zaśpiewały Kargulinki, a następnie radoniowski zespół „Sound Revolt” i odbyła się pierwsza licytacja. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne gadżety między innymi: piernikowe serduszka, książki o Lubomierzu, koszulki i bluzy sportowe, kalendarze oraz wielki kosz wyrobów masarskich „Wiesz co jesz”. Czas pomiędzy kolejnymi licytacjami umilał Dawid Liszka, który tym razem zaserwował porcję energicznych, dyskotekowych kawałków. Wystąpił również niezastąpiony zespół Comentic rozgrzewając zgromadzoną publiczność znanymi i lubianymi utworami. Na zakończenie popis wokalno – instrumentalnych umiejętności dał zespół Chapter One z OKiS. O godzinie 20 wysłaliśmy światełko do nieba, którym były efektowne fajerwerki nadzorowane przez ochotnicze straże pożarne naszej gminy. Podczas tego finału wolontariuszom udało się zebrać do puszek 1946,58 zł, a z licytacji fantowej zebrano kwotę 1595 zł. Łączna wartość to 3541,58 zł.

 

2016

10 stycznia 2016 roku zbieraliśmy fundusze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W naszym sztabie „Sami Swoi” było 20 wolontariuszy, którzy od wczesnych godzin niedzielnego dnia kwestowali w różnych punktach Lubomierza i miejscowości, w których mieszkają. Organizacja każdej finałowej imprezy wymaga dużo wysiłku, energii i poświęconego czasu. Najpierw trzeba uzyskać zgodę Fundacji na utworzenie sztabu, następnie trzeba pozyskać wolontariuszy, którymi są także osoby prowadzący aukcje, licytacje czuwający nad prawidłowym przebiegiem każdej imprezy. Rejestracja wolontariuszy rozpoczyna się na początku listopada, drogą elektroniczną. Jako sztab musimy uzyskać aktualne dane osobowe oraz przede wszystkim zgody w przypadku osób niepełnoletnich. Kolejnym etapem przygotowań jest odesłanie do fundacji kompletu oświadczeń z przypisanymi Idami i czekanie na zwrotkę w postaci gotowych identyfikatorów, wraz z którymi otrzymujemy kilka orkiestrowych gadżetów z przeznaczeniem na licytacje oraz komplet bezpiecznych kopert do zabezpieczenia i odesłania zebranych pieniędzy, serduszek, naklejek oraz puszek, które trzeba zabanderolować i zabezpieczyć dodatkowo taśmą klejącą. Z kolei następuje poszukiwanie sponsorów oraz przygotowania do programu artystycznego. 24 finał WOŚP w Lubomierzu uświetniły zespoły z OKiS: Kargulinki, Diano, Chapter One oraz wspierający nas od lat Skauci, Comentic i Dawid Liszka. Podczas licytacji zebrano kwotę 2652,00 zł. Największym zainteresowaniem licytujących cieszył się obraz Vladimira Vilenchytsa, który został zlicytowany za kwotę 320 zł, kuferek wędlin przekazany przez Zakłady Mięsne Niebieszczańscy powędrował do właściciela, który zapłacił za niego 300 zł. Wolontariusze zebrali do puszek 3665,22. Podsumowanie tego finału orkiestry to uzbierana rekordowo suma wynosząca 6317,22 zł. Do ekipy sztabowej należeli też: Ala Nawojczyk, Daria Sękowska, Jadwiga Sieniuć, Łukasz Pludra, Michał Pater oraz Łukasz Porada.

 

2017

Nasz lubomierski sztab był jednym z około 1600 sztabów ulokowanych na terenie Polski. 25 finał bardzo mocno zaangażowali się strażacy ochotnicy z terenu gminy Lubomierz, którzy zapewnili ochronę rynku i czuwali nad bezpieczeństwem całego wydarzenia. Dodatkowo nasi strażacy i strażacy z Milęcic przygotowali specjalne stoiska, gdzie przekazywali wiele fachowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nasi strażacy prezentowali sprzęt służący do ratownictwa drogowego i informowali o zasadach funkcjonowania i rodzajach narzędzi używanych podczas działań ratowniczych przy wypadkach komunikacyjnych, rozdawali też opaski odblaskowe z logo straży i numerami alarmowymi. Nie obyło się również bez przygotowanej przez nich niespodzianki kulinarnej. Każdy, kto przyłączył się do akcji charytatywnej 25 finału WOŚP, mógł liczyć na strażacką grillowaną kiełbaskę. Strażacy jednostek OSP z terenu Gminy Lubomierz pomagali również w organizacji całego wydarzenia. Sprawami organizacyjnymi zajmowała zajmowała się Pani Alicja Nawojczyk, finansowymi, Pani Daria Sękowska, technicznymi Panowie: Łukasz Pludra, Jakub Piechowiak. Imprezę prowadzili panowie: Mirosław Laskowski i Michał Pater. Przedmioty do licytacji z wdziękiem prezentowała Ala Nawojczyk, Daria Sękowska zbierała podpisy od licytujących i skrupulatnie liczyła przekazywaną na orkiestrę kasę, a na dworze nieustannie padał śnieg. Dodatkową atrakcją była projekcja filmu „Cały ten cukier”, po którym dr Dariusz Dąbrowski przekazał wiele cennych informacji na temat cukrzycy i cichego zabójcy – cukru, a pielęgniarka mierzyła ciśnienie i cukier naszym gościom. Występy artystyczne rozpoczęły dzieci z BangBang Kids pod przewodnictwem Pani Pauliny Rypuły – Abdelzaher. Następnie wystąpiły zespoły: TNT, Chapter One, Klamra, Kargulinki oraz Krzysztof Langer i Jacek Ziobro jako dawcy śmiechu. Wolontariusze do puszek zebrali 4863, 39 zł i 13,50 euro, licytacje zasiliły nasze orkiestrowe konto o 4105 zł. Tym sposobem uzyskaliśmy kwotę 8968, 39 zł.

 

2018

W tym roku uzbieraliśmy łącznie 9095,56 zł i 32,67 euro. Dyrektor OKiS Mirosław Laskowski wręczył członkom zespołu Chapter One oryginalne pamiątki jako podziękowanie za ich pięcioletnią działalność.

 

2019

Podczas 27 finału WOŚP nasz sztab zebrał 8510,35 zł na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Wystąpiły zespoły: LunatiX z Jeleniej Góry, nasz Chapter One, High Sensitive z Włodzic Małych oraz Salen z Leśnej. Impreza odbyła się na boisku przy sali gimnastycznej.

 

2020

W2020 roku graliśmy razem dla dziecięcej medycyny zabiegowej i zebraliśmy 13.000 zł. Tym razem na scenie wystąpili: BangBang Kids, Justyna Pasternak, Chapter One, Kebz, The Rolling Thunder. Ekipa Free Riders serwowała przepyszne potrawy ciasta i napoje na stoisku gastronomicznym. Organizatorami była ekipa OKiS Lubomierz w składzie: Bogusław Chrzan, Ala Nawojczyk, Justyna Pasternak, Daria Sękowska, Łukasz Pludra, Michał Pater.

 

2021

W ubiegłym roku 29. Finał WOŚP w związku z obostrzeniami pandemicznymi odbył się w trybie hybrydowym. Koncerty transmitowane były online na mediach Lubomierskiego Centrum Kultury, licytacje fantów od sponsorów licytowane były za pośrednictwem platformy WhatsApp, a Wolontariusze kwestowali od samego rana na terenie Lubomierza. 29. Finał WOŚP przygotowała Ala Nawojczyk. 

 

Podsumowanie:

Od 1997 roku do 2020 zebraliśmy łącznie 102.927,40zł

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email