Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Lubomierzu po raz 30-sty… (I część)

2001

 

Przez wiele lat pracowałam w lubomierskich sztabach organizujących WOŚP.

Już 30 stycznia czeka nas 30 edycja WOŚP, powróćmy więc do wspomnień, utrwalmy historię tego wspaniałego wydarzenia, przyjrzyjmy się zdjęciom, zauważmy, jak zmieniliśmy się na przestrzeni tych 30 lat…

W roku 1992 powstała nasza gazeta, wtedy też swoje życie rozpoczęła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pierwsza impreza była bardzo skromna. Pamiętam, że z kilkoma uczniami i Panem Wojtkiem Kuznowiczem chodziliśmy wtedy po mieście, mieliśmy jedną puszkę, do której zbieraliśmy pieniądze, a na śniegu rysowaliśmy serduszka.

W następnym roku impreza rozrosła się bardziej.

6 stycznia 1993 roku z tej okazji w sali teatralnej występowały zespoły: Łokieć Łosia, AkerBar, Korozja, Buty Sapera, Acyl, Paradise, Jeremi Johanson, Kler, Shir of chat, Anakonda. Tam też odbywała się zbiórka pieniędzy.

Podczas koncertu zebrano 4.020.000 zł. Samorząd Uczniowski działający przy Szkole Podstawowej w Lubomierzu również zorganizował zbiórkę pieniędzy i na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca uzbierał 3.688.700 zł. (pieniądze wówczas mialy inną wartość). Ciekawostką jest to, że do sołectw wyruszył „Wesoły autobus”, który najpierw udał się do Milęcic, Golejowa i Pławnej, a później do Krzewia, Rząsin i Ubocza. Występowali wówczas: Gryfowska Kapela Podwórkowa, zespół muzyczny z Gryfowskiego Ośrodka Kultury prowadzony przez Pawła Wielgusa z nastrojowymi kolędami oraz uczniowie z naszej podstawówki wcielający się w postacie z jasełek.

A byli nimi: Wioletta Dąbal – okrutna Śmierć, Marta Misiewicz- Słodki Aniołek, Ania Koziura – Turek, Grzesiek Lichtański – Groźny Król Herod, Tomek Radyno – Żyd, Tomek Talaga i Olek Budrecki grający rolę Feld Marszałków, Marcin Hutnik – nie tylko sceniczny diabeł, Kamil Dębliński – jako groźny Ułan. (Dziś to dorośli ludzie). Konferansjerkę prowadził ówczesny kierownik Domu Kultury Pan Olgierd Poniźnik, który doskonale naśladował Sołtysa Kierdziołka i opowiadał kawały z Wąchocka.

Ludzie z Milęcic ofiarowali wtedy na rzecz Orkiestry 731.450,zł, a główną nagrodę ufundowaną przez sołtysa tej wsi, Pana Ryszarda Kadelę, w postaci kopy jajek, wygrała Pani Krystyna Knop (która miała dużo własnych kur i jeszcze więcej jajek).

W Golejowie panowały egipskie ciemności, a świetlicę oświetlało tylko kilka świeczek. Ale koncert był udany i zebrano kwotę 475.550,- zł. Wesoły gminny autobus w dalszą drogę udał się do Pławnej. Jednak tam świetlica była zamknięta, a grajkowie wystąpili w gościnnym barze. Liceum Ogólnokształcące w Lubomierzu zasiliło orkiestrową puszkę kwotą 9.191.050 zł.

8 stycznia 1995 roku po raz czwarty zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wtedy wystąpił zespół wokalno – instrumentalny z SP, który śpiewał kolędy i pastorałki, zespół Podgórzanie. Odbył się także turniej tańca oraz aukcja rysunków dziecinnych, wielka loteria fantowa.

Wielka skarbonka z napisem „SIE MA” wzbudzała ogromne zainteresowanie i pomieściła pięć milionów sto dziewięć tysięcy pięćset złotych, aukcja rysunków przyniosła sumę 425 tysięcy, Oleszna zebrała 945.750 zł. Uczniowie Szkoły Podstawowej zebrali półtora miliona złotych, a pewien pan z Wojciechowa podarował złotą obrączkę.

Podczas imprezy w 1996 roku zebraliśmy 6.674.100 zł.

Nie zabrakło wtedy zabawnych momentów. Ktoś po kilku „głębszych” potraktował wolontariuszy jak kolędników i kazał im śpiewać, do słuchania zachęcał też swojego kompana. Inna osoba głośno krzyczała na współmałżonka, że do puszki rzucił 10 zł.

O 18 :30 wysłaliśmy „światełko do nieba”.

W 1997 roku impreza odbyła się 8 stycznia wystąpiły dwa zespoły: z Gryfowa Neptun i Impuls oraz Lubomierski Ex-Kwert, a na konto fundacji Jerzego Owsiaka wpłaciliśmy 320 zł.

13 stycznia 1998 roku wystąpiły zespoły: Impuls, FireBoys, Neptun, Al. Chupakabra. Do skarbonki uzbierano 100 zł. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubomierzu na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych uzbierały 182 zł 38 gr .

7 edycja imprezy zagrała w Lubomierzu z udziałem grupy Pławna 9, która przedstawiła wspaniałe widowisko „Dziewczynka z zapałkami”. Później grali Sami Swoi.

Udało się zebrać 958 zł 31 gr we wsiach i 465 zł 31 gr w mieście. Na konto Wielkiej Orkiestry wpłaciliśmy więc 1.423.49.

W 2000 roku oglądaliśmy występy Samych Swoich z solistką Kasią, jasełka  w wykonaniu

uczniów SP w Lubomierzu, Skautów z Nielestna i Juttę z Lubomierza. Wolontariuszami byli wówczas : Angelika Jankowiecka, Ania Kutkiewicz, Paulina Rękas, Mateusz Andrzejczak, Bartek Dalecki, Wioletta Marynicz, Asia Karczewska, Agnieszka Robak, Iza Koncka, Dorota Jędras, Ela Siedlecka, Monika Laskowska, Kasia Pikul, Ewelina Kuchalska, Agata Liszka. Na konto Orkiestry w Lubomierzu wpłynęło wtedy 725 zł.

Rok 2001 – 14 stycznia Orkiestra zagrała w Klubie oglądnęliśmy jasełka w wykonaniu dzieci z SP w Lubomierzu, wystąpili: Herodzi z Krzewia, zespoły: Jutta, Sami Swoi, Impuls.

Dochód w kwocie 763 zł 48 gr został wpłacony na konto WOŚP.

 

Ciąg dalszy nastąpi…

 

 

 Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email