Oceny, plany, działania, czyli styczniowa rozmowa z Burmistrzem Panem Markiem Chrabąszczem

42309041_10212430671351180_8053755315763544064_n

 

Styczniowa rozmowa z Burmistrzem Panem Markiem Chrabąszczem

 

Jakie są plusy, a jakie minusy minionego roku w funkcjonowaniu naszego miasta i gminy w ocenie włodarza naszej małej ojczyzny?

Jeśli mówimy o plusach, to niewątpliwie Gmina Lubomierz staje się coraz bardziej turystyczna. Widzimy to choćby w statystykach odwiedzin przez turystów. Mimo pandemii i wiążącymi się z nią licznymi ograniczeniami, nasza gmina wypada bardzo dobrze.

Myślę tutaj nie tylko o samym Lubomierzu ale także o poszczególnych naszych miejscowościach. Świetnym przykładem jest na przykład tzw. Magiczna Pławna.

Ponadto widzimy duże zainteresowanie osób „z zewnątrz” zakupem działek budowalnych na terenie naszej gminy. Oznacza to, że nasza gmina jest dobrze postrzegana, ponieważ ludzie chcą się tu osiedlać.

Oczywiście jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale pozyskiwanie funduszy zewnętrznych pozwala na realizację dużych inwestycji. Przypomnę, że w tym roku zaplanowaliśmy w budżecie gminy 17.000.000 na inwestycje, ale jest duża szansa, że ta kwota znacznie się powiększy.

Jeśli chodzi zaś o minusy, to w tej chwili chyba wszyscy odczuwamy skutki pandemii, a co się z tym wiąże, znaczne ograniczenia w zasadzie w każdej dziedzinie życia. Wiele inicjatyw zostaje odwołanych, wszelkie imprezy są realizowane w stopniu ograniczonym. Nikt nie wie, co wydarzy się za tydzień, miesiąc czy pół roku. Ciężko jest cokolwiek planować. Ponadto wprowadzanie pracy zdalnej powoduje przewlekłość wielu spraw. 

 

Czy w tym roku podjęte zostaną jakieś działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na tym terenie?

Myślę, że od pewnego czasu na terenie naszej gminy można znacznie częściej napotkać na patrol policji. Dodatkowo do Lubomierza powrócił rewir dzielnicowych. Ostatnio rozmawialiśmy z Komendantem Powiatowym Policji na temat budowy komisariatu w Lubomierzu i z tego, co wiem, komendant wystąpił do Komendy Wojewódzkiej z takim wnioskiem. Jakie zapadną decyzje, to czas pokaże.

 

Odbyło się spotkanie z inwestorem i projektantem dotyczące nowej koncepcji zabudowy miasta. Jakie informacje w związku z tym faktem ma do przekazania Pan Burmistrz mieszkańcom naszego miasta?

W ubiegły czwartek inwestor wraz z projektantem przedstawił wizualizację odbudowy lubomierskich kamieniczek z przeznaczeniem na hotel. Dodatkowo ma zostać dobudowany nowy budynek, który pozwoli na zagospodarowanie 120 pokoi hotelowych. W obiekcie znajdować ma się basen i duża sala balowa. Jak poinformował nas projektant, wszelkie pozwolenia łącznie z uzyskaniem decyzji konserwatora zabytków potrwają około roku. Dopiero po tym czasie będzie mogła ruszyć budowa.

 

Czy istnieje szansa na doprowadzenie do naszego miasta instalacji gazowej?

Oczywiście są takie szanse. Jednak decyzja spółki gazowej zależy od ilości zainteresowanych mieszkańców, ponieważ jest to dość kosztowne zadanie, a inwestor będzie uzależniał swoją decyzję od czasu zwrotu inwestycji. Z tego, co przekazał nam właściciel firmy Luxburg hotel również będzie zainteresowany podłączeniem się do sieci gazowej, a w związku z tym szanse na tego typu instalacje rosną.

 

Bardzo serdecznie dziękuję za informacje, życzę przede wszystkim zdrowia i wytrwałości w realizacji codziennych działań.

 

Jadwiga Sieniuć

urząd
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email