Mikołaj u „MOCNYCH”

mikołaj7

 

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „MOCNI” działa bardzo prężnie.

Do jego siedziby, mieszczącej się po dawnej Szkole Podstawowej w Uboczu bardzo chętnie przybywają i są przywożone dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami, również z naszego miasta. Odbywające się tam zajęcia w każdym dniu są inne. Ostatnio odbywały się tam tematyczne prelekcje dotyczące tradycji i kultury zielarskiej, agroleśnictwa i współpracy z ziemią,  uczestnicy dowiedzieli się, jak natura wspiera naszą psychikę,  jak nie marnować żywności, jak założyć i pielęgnować ogródek warzywny. Wszystko w ramach realizowanego projektu „Zdrowa Kuchnia na uboczu – integracja i aktywizacja rodzin osób z niepełnosprawnością” prowadzonych przez wykwalifikowanych znawców tematu.

Przy budynku trwają przygotowania do prowadzenia ogródka warzywnego. Została już zaorana i skultywowana ziemia, zakupione niezbędne narzędzia ogrodnicze, a przy płocie posadzono sadzonki różnych odmian malin. Podczas sobotnich warsztatów (4.12) uczestnicy planowali rozkład i podział grządek warzywnych, uczyli się, na jaką głębokość i w jakiej odległości należy wysiewać nasiona poszczególnych odmian warzyw. W tym samym czasie w pomieszczeniu kuchennym podopieczni Stowarzyszenia bardzo wytrwale i mozolnie ozdabiali pierniki,  które przyniosła pani Iwonka. Część z nich, przy pomocy pań opiekunek, przygotowywała krokiety z kapustą i grzybami oraz gotowała przepyszny barszczyk.

W pewnym momencie nieoczekiwanie w siedzibie Stowarzyszenia pojawił się Mikołaj z prezentami, którymi obdarował wszystkich podopiecznych. Radości było co niemiara, a w paczkach znalazły się rozmaite słodkości oraz ciepłe, zimowe czapki. Wizyta Mikołaja sprawiła mnóstwo radości, które obdarowani wyrażali w najróżniejszy sposób. Były okrzyki zachwytu, tańce, podskoki i szeroki uśmiech na twarzy każdego z nich.

Na wcześniejszych zajęciach podopieczni wykonywali maski andrzejkowe, rysowali choinki, kolorowali mikołajki, wykonywali drzewo życzliwości z sentencjami dla każdego, czy też prace zatytułowane „Pani Jesień”. Podopiecznych Stowarzyszenia odwiedziła również Ochotnicza Straż Pożarna. Uśmiechy od ucha do ucha na każdej buzi, oglądanie z bliska sprzętu strażackiego, przymierzanie kasków, sesja zdjęciowa w samochodach – to były niesamowite przeżycia dla każdego.

W poniedziałek (6.12) byli na basenie w Aqua Parku w Świeradowie. Nie brakuje też pomysłów i planów na najbliższą i dalszą przyszłość.

 Bardzo cieszy fakt, że Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych działa tak prężnie, prowadzi ogromnie ciekawe zajęcia, a niepełnosprawnym bardzo pomaga w pokonywaniu niezliczonej ilości przeciwności, które towarzyszą im każdego dnia. Tak trzymać!

Stowarzyszenie serdecznie zaprasza w swoje szeregi osoby z niepełnosprawnościami z terenu naszego miasta i gminy.

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email