Listopadowa rozmowa o mieście i gminie z Panem Burmistrzem Markiem Chrabąszczem

wizja

 

O tym co słychać w mieście i gminie opowiada Pan Burmistrz Marek Chrabąszcz w rozmowie z Jadwigą Sieniuć.

 

– Jakie są postanowienia dotyczące funkcjonowania schroniska “Maciejówka” w Maciejowcu?

 Aby schronisko „Maciejówka” mogło funkcjonować musimy dostosować je do aktualnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. W związku z tym zleciliśmy specjaliście ds. konstrukcyjno – budowlanych przygotowanie wykazu niezbędnych prac. Zgodnie z tym opracowaniem musimy wykonać: przyłącze wodne i instalację hydrantową, instalację oświetlenia awaryjnego, budowę zewnętrznej klatki schodowej, wydzielenie korytarzy pożarowych i obłożenie stropów drewnianymi płytami GKF. Szacunkowa wartość powyższych zadań to prawie 151.000 zł.  

 

 – Czy Ośrodek Zdrowia w Pławnej będzie przyjmował pacjentów i na jakich zasadach?

 Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Gminy Lubomierz Ośrodek Zdrowia w Pławnej został przekazany w dzierżawę stomatologowi, który funkcjonował tam już od dłuższego czasu. Pan doktor planuje poszerzyć swoje usługi stomatologiczne. W najbliższym czasie w gabinecie ma się pojawić, między innymi, rentgen stomatologiczny, którego nie ma w naszej najbliższej okolicy.

 

 – Na czym polega organizacja i funkcjonowanie stałego dyżuru Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz?

 Jednym z zadań gminy jest zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. W ramach obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego organizowane są ćwiczenia polegające na współpracy organów administracji na wypadek zagrożenia. W zależności od rodzaju zagrożenia przekazywane są szyfrowane komunikaty pomiędzy urzędem gminy i starostwem, a także pomiędzy starostwem i urzędem wojewódzkim. Stały dyżur pełni nie tylko burmistrz, ale również wyznaczeni pracownicy urzędu. Szczegółowe informacje na temat stałego dyżuru można uzyskać w Zarządzeniu nr 81/2021 Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz z dnia 4 listopada 2021 r. a także w Instrukcji działania stałego dyżuru.   

 

 – Przetarg na sprzedaż działki przeznaczonej na odbudowę południowej pierzei rynku czyli kamieniczek wygrała firma LuxburgCarolath sp. z o. o. z Wrocławia. Ta sama firma kupiła również parę lat temu Pałac w Maciejowcu, którego odbudowa nie za bardzo jest widoczna. Rodzą się więc pytania o dalszy los wykupionego placu. Jak widzą to władze naszej gminy?

 Nie chcę się wypowiadać na temat pałacu w Maciejowcu, ponieważ nie znam powodów tego stanu rzeczy. W procedurze przetargowej zawarliśmy stosowne zapisy, aby zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami. Wyznaczony został termin rozpoczęcia inwestycji a także termin jej zakończenia. Ponadto dokładnie został określony cel, na który sprzedawana jest dana nieruchomość. Jesteśmy w stałym kontakcie z inwestorem i projektantem. Wiem, że projektant będzie chciał w najbliższym czasie spotkać się z naszymi Radnymi, aby przedstawić im przygotowywany projekt odbudowy lubomierskich kamieniczek. Ja osobiście nie wiązałbym jednego z drugim, bo tak jak powiedziałem, nie znam sprawy. Myślę, że możemy zorganizować spotkanie z właścicielem pałacu, który powie nam coś więcej i co będzie ciekawym tematem do kolejnego artykułu.

 

–  Czy w tym roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia w mieście pojawi się świąteczna dekoracja?

 Doszły do nas słuchy, że ubiegłoroczna miejska choinka nie cieszyła się specjalnym uznaniem. Dlatego też chcemy, aby w przystrojenie tegorocznej choinki włączyły się dzieci ze szkół. Zakupiliśmy dodatkowe ozdoby, które będą stanowić kontrast, tzn. chodzi o to, aby były one widoczne. Pojawią się na rynku dwa projektory laserowe emitujące spadające płatki śniegu. 

 

 – Jakie informacje chciałby jeszcze Pan Burmistrz przekazać naszym mieszkańcom?

 17 listopada odbyło się spotkanie ze Starostą Lwóweckim, burmistrzami gmin Powiatu Lwóweckiego oraz prezesami PKS Jelenia Góra, PKS Bolesławiec i PKS Voyager Lubań w sprawie Międzypowiatowej Komunikacji Lwóweckiej.

Przewoźnicy przedstawili propozycję połączeń w ramach powiatu i między powiatami.

Od 1 stycznia 2022 roku na terenie naszej gminy ma się pojawić wiele połączeń do Gryfowa Śląskiego, Lwówka Śląskiego i Jeleniej Góry w odstępach około dwugodzinnych, co znacznie ułatwi między innymi naszym Mieszkańcom przemieszczanie się z jednej miejscowości do drugiej.

 

Bardzo dziękuję za przekazane informacje i z nadzieją czekam na rozpoczęcie prac przy odbudowie lubomierskich kamieniczek.

 

Kamieniczki na starej pocztowce

 

 

Autor: Jadwiga Sieniuć

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email