Pomagają niepełnosprawnym

na wycieczce3

 

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „MOCNI” powstało w grudniu 2016 roku w Gryfowie. Jego założycielami są głównie rodzice osób z niepełnosprawnością, a także ludzie, którym los niepełnosprawnych nie jest obojętny. Członkowie stowarzyszenia dążą do stworzenia miejsca spotkań, pracy i integracji dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, gdzie będą realizować się na miarę swoich możliwości, gdzie będzie istniała możliwość rozwoju społecznego i zawodowego.

Nowym miejscem dla niepełnosprawnych został budynek po  byłej Szkole Podstawowej w Uboczu, który jest prowadzony we współpracy z fundacją Ditero, świadczącą usługi dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, co pomaga osobom niepełnosprawnym w każdym wieku, gdzie są świadczone różne formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością -.skupiając się na osobach dorosłych, które ukończyły już szkoły i warsztaty, a także na osobach, które z różnych losowych wypadków osobami niepełnosprawnymi się stały. Bardzo często są to ludzie, którzy od lat przebywają w domach mając kontakt przeważnie z osobami z najbliższej rodziny.

W ośrodku są realizowane zajęcia wspomagające rozwój, terapię, warsztaty, usługi diagnostyczne dla dzieci, usługi opiekuńcze i opieka specjalistyczna dla niepełnosprawnych w każdym wieku.

Prezesem  Stowarzyszenia MOCNI jest Pan Stanisław Fronc, który wspólnie z silnie działającą grupą wsparcia realizuje założone idee.

Miałam okazję przyjrzeć się działalności Stowarzyszenia Mocni, jego uczestnikom ponieważ pracuję tam dorywczo jako wolontariusz. Poznałam wiele osób z różnymi niepełnosprawnościami, których odmian jest tam naprawdę dużo. Każdy uczestnik jest inny, wymaga innej opieki, zachowuje się inaczej, ma inne potrzeby, różne możliwości, reakcje, zainteresowania, sposób bycia. To wymaga od opiekunów niezwykłej cierpliwości, wyrozumiałości, przewidywalności, wiedzy psychologicznej i umiejętności radzenia sobie w bardzo trudnych sytuacjach.

Do tego Stowarzyszenia należą też niepełnosprawni z Lubomierza.

Stowarzyszenie Mocni serdecznie zaprasza w swoje progi osoby niepełnosprawne i ich opiekunów.

Przez dwa lata uczestniczyłam w niezwykle ciekawie organizowanych zajęciach, które odbywały się w dawnej siedzibie Stowarzyszenia w Gryfowie. Niepełnosprawni wykonywali różne przedmioty, przygotowywali przedstawienie i potem występowali z nim w Jeleniej Górze, uczestniczyli w wielu wycieczkach, wyjazdach na basen do Świeradowa, piekli kiełbaski na wspólnym ognisku, bawili się podczas wspólnych zabaw karnawałowych.

Tych różnorodnych zajęć było bardzo wiele. Pandemia zablokowała częściowo działalność Stowarzyszenia, które teraz ma nową siedzibę, wspaniałe miejsce do realizacji wytyczonych celów.

Wokół dawnej szkoły znajduje się boisko oraz plac zabaw dla dzieci. Wnętrze budynku dawnej szkoły również pozwala na wydzielenie sal do organizacji różnych zajęć tematycznych i jest przystosowane do uczestniczenia w nich przez osoby niepełnosprawne. Na parterze budynku znajduje się odpowiednio wyposażona sala do wspólnych spotkań.

Jest również bardzo dobrze wyposażona kuchnia, w której będą mogły odbywać się warsztaty, gdzie niepełnosprawni pod okiem opiekunów będą mogli przygotowywać wiele smakołyków. W przestronnym holu można odpocząć na wygodnych kanapach, pograć w piłkarzyki czy potrenować jazdę na stacjonarnym rowerze. Na pierwszym piętrze znajduje się sala gimnastyczna i duże pomieszczenie do przeprowadzania różnego rodzaju warsztatów. Są też tam biura.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty. We wtorki i czwartki zajęcia opiekuńcze odbywają się przez prywatne sfinansowanie z inicjatywy, co może stanowić stałe zajęcia w przyszłości.

 Źródła finansowania są różne – programy rządowe, darowizny, własne zarobkowanie poprzez prowadzenie działalności, finansowanie przez rodzaj abonamentu, składek, które wpływają na bieżące utrzymanie kosztów działalności stowarzyszenia.

W poniedziałki realizowane są wyjazdy na basen do Świeradowa Zdroju, niepełnosprawni wyjeżdżają na wycieczki turystyczno – krajoznawcze zazwyczaj w soboty. Uczestniczą w różnych zajęciach plastycznych, ruchowych, tematycznych.

Ostatnio na przykład zorganizowane zostały zajęcia pod hasłem: Rakietą w kosmiczną podróż, gdzie uczestnicy wykonywali wesołe i kolorowe rakiety, wyklejali je plasteliną i ruszali w kosmos.

Kiedy tematem zajęć były: Ośmiornice i grzybki, niepełnosprawni malowali kolorowe ośmiornice, lepili grzybki z masy solnej, a potem grali w piłkę na boisku.  

Dzień Zwierząt  – to zajęcia o szerokiej tematyce zwierzęcej, gdzie rozmawiano  o życiu zwierząt, ich wyglądzie, odpowiednim traktowaniu, ochronie. Uczestnicy korzystali  z ilustrowanych książeczek i z własnej wyobraźni, opowiadali o swoich ulubionych zwierzętach i malowali je.

Jesienne migawki z klasy i trawki – to był marsz z kijkami i wyklejanie owoców.

To tylko nieliczne przykłady świadczące dobitnie o tym, jak pożytecznie i ciekawie spędzają czas niepełnosprawni ze Stowarzyszenia Mocni. Są tam też osoby poruszające się wyłącznie na wózkach. Oni też czynnie uczestniczą w tych zajęciach, oczywiście na miarę swoich możliwości.

Kiedy spadnie śnieg będą uczyć się poruszania na nartach biegowych. Siedem osób stacjonarnie uczestniczy w zajęciach organizowanych przez opiekunów z należytym podejściem do niepełnosprawnych.

 Największą trudnością pracy stowarzyszenia jest wachlarz podopiecznych. To jest bardzo duża skrajność, od niepełnosprawności umiarkowanej aż po niepełnosprawność w stopniu znacznym, umysłową i fizyczną. W specjalistycznym  ośrodku każdy przynależy do odpowiedniej grupy, a tu są wszyscy razem.

Obecnie rozpoczęła się realizacja programu: Zdrowa Kuchnia na uboczu – integracja i aktywizacja rodzin osób z niepełnosprawnością, która zakłada zorganizowanie cyklu 6 spotkań szkoleniowych i wykładów specjalistycznych dla opiekunów osób niepełnosprawnych,  mających na celu zmniejszenie stopnia wykluczenia rodzin osób niepełnosprawnych, podniesienia stopnia integracji, wymianę doświadczeń, zdobycie wiedzy przydatnej w życiu codziennym i większe zaangażowanie we wspólnotę – społeczność Stowarzyszenia Mocni. Jest to projekt  współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2012-2030.

Przykładowe tematy prowadzonych przez specjalistów zajęć to:

– Tradycja i kultura zielarska regionu Gór Izerskich. Przykłady roślin z regionu, które możemy wprowadzić do naszej domowej apteczki.

– Jak natura wspiera naszą psychikę.

– Agroleśnictwo i współpraca z Ziemią.

– Tradycja samoorganizacji i działań społecznych.

– Nie marnuJemy.

Uczestniczyłam w pierwszych zajęciach, które wzbogaciły mnie w wiedzę o wielu pożytecznych ziołach, ich właściwościach i możliwościach zastosowania w naszym życiu codziennym. Zachęcam innych do dołączenia do naszej grupy.

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Mocni zaprasza w swoje gościnne progi.

Relacje z odbywających się zajęć można zobaczyć w internecie na stronach:

www.mocni.org

www.facebook.com/Stowarzyszenie-na-Rzecz-Osób-Niepełnosprawnych-MOCNI

 

siedziba

Zdjęcie 1 z 17

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email