O tym trzeba koniecznie pamiętać!

242724197_2948080582123804_5613585850778024484_n

 

Oto kilka zagrożeń czyhających na Państwa bezpieczeństwo. Warto się z nimi zapoznać.

 

Noś odblaski!

Jesienne dni są coraz krótsze. Szybko zapada zmrok.  Kiedy poruszamy się po drogach jako piesi, zawsze powinniśmy mieć odblaski. Ubrania w ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych mogą doprowadzić do wielu nieszczęśliwych wypadków. Takiego pieszego kierowca dostrzega z dużym opóźnieniem nawet w terenie oświetlonym. Pieszy w ciemnościach widzi reflektory samochodu z dużej odległości, ale kierowca zobaczy go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

Po ciemku, bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania auta z odległości zaledwie 20 do 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu jednej sekundy i absolutnie nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na drodze pieszego.

Jeżeli jednak pieszy posiada element odblaskowy, odbijający światła samochodu, to kierowca ujrzy go już  z odległości 130 do 150 metrów czyli około 5 do 10 razy szybciej, niż  gdyby nie miał elementów odblaskowych. To pieszemu może uratować życie.

Elementy odblaskowe w różnych formach powodują, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących, nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu.

 

Czad – Cichy Zabójca

Czad to tlenek węgla mający silne własności toksyczne, to bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz, który może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane. Wdychany łatwo wchłania się do krwiobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie. Gdy występuje w dużym stężeniu, szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci. Z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera wiele osób. Czad może powstać, gdy przewód kominowy jest zapchany lub nieszczelny, palnik w urządzeniu jest zużyty lub źle wyregulowany, palenisko zostaje przedwcześnie zamknięte, pomieszczenie jest słabo wietrzone.

Warto zainstalować w domu czujnik czadu, pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych, kontrolowaniu stanu technicznego urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Pamiętajmy, aby przeprowadzać regularne kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić.

 

 

Policja ostrzega przed spofingiem

Jest to coraz częściej oszustwo, które powoduje stratę oszczędności  całego życia, to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu odbierający je. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność.

W kontaktach z nieznajomymi zawsze należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.    W taki sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów. Ofiara tego przestępstwa, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie, jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

 

Uwaga na fałszywe wiadomości

W ostatnim czasie pojawiło się kolejne oszustwo. Są to fałszywe wiadomości SMS i Whatsapp. W ich treści znajduje się informacja o skierowaniu na kwarantannę oraz link po więcej informacji. Kiedy otworzymy taki link tracimy bezpieczeństwo. Nigdy nie otwierajmy linków,  których pochodzenia nie jesteśmy pewni.

Autor: JAGA, zdjęcia z internetu

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email