Rozmowa z Burmistrzem Markiem Chrabąszczem

42309041_10212430671351180_8053755315763544064_n

O aktualnych sprawach dotyczących miasta i jego mieszkańców informuje Burmistrz Marek Chrabąszcz:

 

Jak przebiegają sprawy dotyczące odbudowy kamieniczek w Rynku?

25 października odbył się przetarg na sprzedaż działki, na której zgodnie z ogłoszeniem Burmistrza GiM Lubomierz odbudowana ma zostać południowa pierzeja rynku, czyli inaczej mówiąc kamieniczki. Do przetargu stanęły trzy firmy,  IGH sp. z o. o. z Gromadki, firma Royal Invest spółka z o. o. z Krakowa oraz firma LuxburgCarolath sp. z o. o. z Wrocławia, która wygrała postępowanie. Po przetargu odbyłem rozmowę z inwestorem, który zadeklarował również chęć wykupu „Złotego Rogu”. Inwestor po podpisaniu aktu notarialnego zleci przygotowanie projektu, a następnie wystąpi o stosowne pozwolenia, aby móc rozpocząć budowę. Firma, która prowadziła z urzędem i konserwatorem zabytków negocjacje i właściwie miała już gotowy projekt nie wygrała, niestety, przetargu. 

 

Punkt przyjęć dla interesantów mających sprawy do policjantów mieści się w Ratuszu. Kiedy jest on czynny?

Godziny przyjęć w Lubomierzu przedstawiają się następująco: każdy wtorek od godz. 8.30 do godz. 15.30 i w każdy czwartek od godz. 15.30 do godz. 20.30

 

Podczas Sesji Rady Miejskiej Gminy Lubomierz uchwalono zmiany dotyczące kategorii dróg. Które drogi zmieniły klasyfikację z powiatowych na gminne i odwrotnie?

Gmina Lubomierz przejęła dwie drogi powiatowe, tj. nowo wyremontowaną drogę w Milęcicach i ulicę Sportową. W zamian przekazaliśmy powiatowi cały odcinek drogi w Radoniowie.

 

Rada Miejska zatwierdziła udzielenie pomocy finansowej dla Powiatu Lwóweckiego na realizację zadania pn.: ,,Zapewnienie realizacji potrzeb w zakresie transportu zbiorowego ˮ w okresie od 1.09. do 12. 2021 r. na uruchomienie linii autobusowej Gryfów Śląski – Lubomierz – Lwówek Śląski i z powrotem. Jak przebiega realizacja tej uchwały?

Tak, kurs funkcjonuje już od początku września 2021 r.

 

W ramach „Polskiego Ładu” Gmina Lubomierz złożyła wnioski na przeprowadzenie inwestycji. Jakie są rozstrzygnięcia?

W ramach “Polskiego Ładu” otrzymaliśmy dofinansowanie do dwóch zadań. Pierwsze zadanie obejmuje przebudowę ulic Majowej z zapleczem, czyli drogi biegnącej równolegle z ulicą Majową, a także ulic Stogryna i Edukacji Narodowej wraz z całą infrastrukturą. Oznacza to, że na wszystkich wspominanych drogach wymieniona zostanie również sieć wodno-kanalizacyjna. Drugie zadanie – to przebudowa budynku byłego Domu Opatki wraz z Zespołem Klasztornym oraz zagospodarowanie terenu, czyli również przebudowa całego Placu Kościelnego wraz z infrastrukturą.

 

Jakie informacje chce jeszcze przekazać Pan Burmistrz mieszkańcom?

W związku z licznymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi budowy marketu „Biedronka” chciałbym je sprostować i oświadczyć, że nie ma żadnego zagrożenia z realizacją tej inwestycji. Zdaję sobie sprawę, że trwa to już dość długo, ale takie są realia. Poza tym nie jest to inwestycja gminy, tylko zewnętrznego inwestora tj. firmy INVEST Przedsiębiorstwo Varia Sp. z o .o. ze Świdnicy, z którym jesteśmy w ciągłym kontakcie. Oprócz marketu zostanie wybudowana myjnia samochodowa samoobsługowa. W czerwcu tego roku uzgodniliśmy z inwestorem zjazdy. Najdłużej trwały uzgodnienia z konserwatorem zabytków, ale niecały miesiąc temu konserwator wydał pozytywną decyzję narzucając warunki, które muszą zostać spełnione. Aktualnie projektant nanosi zmiany w projekcie uwzględniając przedłożone zalecenia. Tak więc musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

 

Bardzo dziękuję za ciekawe i pozytywne informacje. Marzeniem moim i wielu mieszkańców jest to, aby kamieniczki w rynku zostały wybudowane, a myjnia samochodowa i pozostałe zaplanowane inwestycje również przyczynią się do rozkwitu naszego miasteczka.

                                                                                                                

Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email