Ośrodek Zdrowia dawniej i dziś

budynek przychodni

Zawierucha wojenna ominęła Lubomierz, nie było tu ruin ani zgliszcz. Pierwsi osadnicy polscy, którzy dotarli tu 8 sierpnia 1945 roku zostali normalnie funkcjonujące miasto pod zarządem niemieckim.

Normalnie funkcjonował też mały szpitalik na piętrze i izba porodowa. Lekarzem był Niemiec o nazwisku Mendele. Pomagały mu dwie pielęgniarki, siostry zakonne Elżbieta i Eustachia. W ośrodku był też działający parę lat po wojnie aparat rentgenowski i komplet lśniących narzędzi chirurgicznych w oszklonej gablocie. Ten niemiecki lekarz przyjmował polskich osadników przez ponad 2 lata i został wysiedlony w 2 połowie 1947 roku. Siostra Elżbietka to postać znana wszystkim starszym mieszkańcom miasta. Doskonale znała język niemiecki i była bardzo pomocna w rozmowie niemieckiego lekarza z polskimi pacjentami. Pochodziła z licznej polskiej rodziny Zamieszkałej na Śląsku Opolskim. W jej domu mówiono tylko po polsku. W tym czasie do Lubomierza wielokrotnie przybywał naczelny lekarz Szpitala Chorób Płucnych w Kowarach, profesor Hornem. Korzystał tu z aparatu rentgenowskiego i przy pomocy siostry Elżbietki jako pielęgniarki i tłumaczki wykonywał proste zabiegi chirurgiczne. Po wyjeździe niemieckiego lekarza w naszym ośrodku pracowało dwóch felczerów Rosjan, którzy najprawdopodobniej zostali skierowani przez radzieckie, wojskowe jeszcze wtedy służby medyczne. Na przestrzeni lat przyjmowali tu lekarze o nazwiskach: Ziarko, Maślana, Gajdaczek, Bolesław Buławka, Kazimierz Kazimierczyk. Początkowo Ośrodek pracował tylko 2 lub 3 razy w tygodniu. W 1954 roku do Lubomierza przyjechał felczer Kazimierz Mandat, który pracował tu do końca 1996 roku i w międzyczasie ukończył studia medyczne. Podczas, kiedy Kazimierz Mandat studiował, zastępowali go lekarze: Mieczysław Szczepaniec i Bolesław Tomasik. Już jako lekarz medycyny Kazimierz Mandat pracował od 1964 roku. 2 stycznia 1997 roku pracę w ośrodku zdrowia rozpoczął lekarz medycyny Piotr Meller. Od 1 maja 2002 roku w pracy pomagała mu lekarka medycyny Magdalena Kopaniec – Dąbrowska. W tym czasie zaczęli też przyjmować pacjentów lekarz pediatra Anna Wagner oraz ortopeda Zbigniew Rudnicki. Wcześniej, bo w latach 95-98, pracowała pediatra Alicja Perzyńska, reumatolog Jerzy Litkowiec, a w okresie 98-99 ginekolog Radosław Kwiatecki. Drugi lekarz, Marek Barwiński przyjmował pacjentów latach, a następnie Radosław Wiśniewski.

Pielęgniarki

Pierwszą z nich była siostra zakonna Elżbieta, która przyjechała do Lubomierza jeszcze w czasie wojny  – 2 lutego 1945 roku i przepracowała tu 45 lat. Jej zasługi są ogromne i dla uczczenia Jej pamięci przy budynku, w którym pracowała został umieszczony Jej pomnik. Razem z siostrą Elżbietką pracowała 2 zakonnica, siostra Eustachia, a następnie siostra Teofania, która jako pielęgniarka środowiskowa przepracowała tu 17 lat.

W naszym ośrodku jako pielęgniarki pracowały jeszcze panie: Maria Stojanowska, Zofia Kormienko, Teresa Buca , Elżbieta Góra, Bożena Kempa, Małgorzata Pietryka, Krystyna Kutz, Lucyna Stachowiak.

Administracja

Sprawami administracyjnymi ośrodka przez kilka lat po wojnie zajmowały się siostry zakonne. Następnie przez 10 lat całą administrację prowadziła Józefa Bogusz, po niej przez ponad 30 lat sekretarką medyczną była Halina Rymsza, a księgowość prowadziła Danuta Ruszkiewicz. O czystość ośrodka przez ponad 20 lat dbała Zofia Brodziak, a po niej Czesława Chojnicka i Maria Prysowska.

Do końca 2000 roku ogromną uciążliwością dla chorych były badania laboratoryjne, na które trzeba było jeździć do Gryfowskiego Szpitala i później znowu odebrać stamtąd wyniki. Na początku 2001 roku, dzięki staraniom kierownika ośrodka – Piotra Mellera, skończyły się te uciążliwe wyprawy do laboratorium. Przez 2 razy w tygodniu w naszym gabinecie zabiegowym pobierany był materiał laboratoryjny, a wyniki dostarczane były jeszcze tego samego dnia. Dla ciekawostki należy wspomnieć, że w ostatnich trzech miesiącach 2002 roku laboratorium wykonało 247 analiz otrzymanych z Lubomierza materiałów.

Aparatura

Od 1996 roku Ośrodek dysponował glukometrem. Aparat średnio był wykorzystywany osiemdziesiąt razy w miesiącu, a z aparatu EKG korzystało średnio 35 pacjentów miesięcznie. Można było również sporadycznie, akcyjnie, czasem odpłatnie korzystać z różnych badań wykonywanych przez specjalistów przyjeżdżających do ośrodka. Od 2003 roku funkcjonował gabinet rehabilitacji ruchowej, w którym przeszkolona pielęgniarka przez kilka godzin dziennie zajmowała się rehabilitacją pacjentów po złamaniach czy urazach.

Stomatolodzy

Nasze miasto nie miało szczęścia do lekarzy dentystów. Przez długie lata w ogóle ich nie było, zęby leczyło się w Gryfowie. Jako pierwszy dentysta do Lubomierza trafił dr Wilczyński.  W latach 1949 – 1953 nasze zęby leczył Ignacy Kolado. Potem pacjentów przyjmowała Weronika Chondrojani, a następnie Andrzej Czurko, Maciej Borguz, Elżbieta Nowak. Od 1 września 1992 roku lekarzem stomatologiem był Tadeusz Matkowski, z którym jako pomoc stomatologiczna, przez ponad 30 lat pracowała Mieczysława Pilichiewicz. Jako ciekawostkę możemy podać, że w ciągu 2002 roku lekarze przyjęli w Lubomierskim ośrodku zdrowia 12 950 pacjentów.

W latach 1950 – 1968 w ośrodku zdrowia na drugim piętrze znajdowała się izba porodowa, położnymi były kolejno panie: Maria Gierymowicz, Wszędobylska, Radzikowa, Janina Siemienkowicz. Wiele porodów przyjęła niezastąpiona siostra Elżbietka, która uważana była za dobrego ducha całej izby porodowej.

W Lubomierskim USC w latach 1950 – 1968 zarejestrowano 2398 urodzeń. W czasie powojennego wyżu demograficznego Lubomierska Izba Porodowa była bardzo potrzebna.

Na terenie naszej Gminy w Pasieczniku i w Pławnej istniały 2 punkty lekarskie, w których przyjmowali lubomierscy lekarze. W Pławnej przyjmował również lekarz dentysta Włodzimierz Czerniawski.

I nadejszła wiekopomna chwila…

Dzięki lekarzom: Magdalenie i Dariuszowi Dąbrowskim w naszym miasteczku powstał  nowy, nowoczesny ośrodek zdrowia, który jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej LUBOMED  Spółka Cywilna Dariusz Dąbrowski, Magdalena Dąbrowska rozpoczął działalność 1 kwietnia 2010 roku. Siedziba Spółki i Przychodni mieści się w Lubomierzu przy ul. Gryfiogórskiej 6.

“Naszą misją jest zapewnienie najwyższej jakości usług medycznych przez wykwalifikowany personel” – taka jest myśl przewodnia działalności naszej przychodni. NZOZ LUBOMED s.c. świadczy usługi w oparciu o kontrakt zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz odpłatnie,  obejmuje opieką dorosłych  i dzieci.

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zapewnia bezpłatną podstawową opiekę medyczną lekarską i pielęgniarską, badania laboratoryjne, diagnostyczne, rtg, usg, skierowania na wszelkie konsultacje medyczne oraz na stałe leczenie specjalistyczne.

W przychodni działają gabinety lekarskie: urologiczny, ortopedyczny, lekarza medycyny pracy, ultrasonograficzny, ginekologiczny, dermatologiczny, rehabilitacyjny, dietetyka. Przychodnia czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00. Działa także laboratorium codziennie od 8.00 do 10.30, a wyniki można odebrać w następnym dniu po godz. 12.00.

tel.(75) 783 35 50
fax:(75) 783 35 50
e-mail: nzozlubomed@op.pl.

O działalności przychodni przeczytać można na stronach:

http://www.lubomed.com/, oraz  https://www.facebook.com/lubomed/

(zebrała: Jadwiga Sieniuć)

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email