Żniwa mogą być bezpieczne

logo-krus-p0a418059s783vo2zj036zlmdmvgy5hn4hegqpsebs

Żniwa to szczególny czas dla każdego rolnika. Zbiór plonów to zwieńczenie całorocznej pracy, której trudy rekompensuje pozyskany z pól plon. Jego wielkość i jakość stanowią o efektach działań prowadzonych przez cały sezon, a nawet kilka sezonów. Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnicy narażeni są na wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in.
z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości.

Osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo podczas prac żniwnych są dzieci. My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. W okresie żniw na drogach możemy zaobserwować wzmożony ruch maszyn rolniczych w związku z różnymi pracami polowymi. Kierujący ciężkimi sprzętami powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. Przypominamy o rozwadze podczas zbierania plonów, jedynie ostrożność i zdrowy rozsądek pozwolą zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom. O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Pamiętajmy, aby przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą – grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią.

Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, nie spieszmy się, a kiedy jesteśmy zmęczeni warto prace odłożyć, odpocząć i dokończyć następnego dnia.

Tegoroczne żniwa mogą być bezpieczne. Wystarczy stosować w praktyce podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno podczas prac w polu, jaki i w obejściu gospodarstwa:

  • przed przystąpieniem do napraw, regulacji, czyszczenia czy usuwania gromadzących się materiałów wyłączcie napęd, zgaście silnik i odczekajcie aż elementy będące w ruchu zatrzymają się,
  • stosujcie zawsze osłony na ruchome elementy maszyn, w tym szczególnie na wały przekaźnika,
  • w czasie zwożenia materiałów objętościowych, należy pamiętać że wysokość ładunku nie powinna przekraczać 4 m licząc od podłoża,
  • do schodzenia z załadowanej przyczepy, należy stosować odpowiednio długa drabinę.

Wszystkim pracującym przy tegorocznych zbiorach życzymy sprzyjającej pogody i obfitych plonów oraz bezpiecznej pracy.

 

 

 

 

Opracowała:

Jadwiga Jadwińska

Starszy Inspektor PT KRUS

w Jeleniej Górze

 

Źródło: 

www.krus.gov.pl

www.pip.gov.pl

blog dla rolników

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email