Wydarzyło się 20 lat temu…

Ich Troje Michał

 

Wydaje się, że to było tak niedawno, a upłynęło już tyle lat …

Powróćmy do wspomnień, oto najważniejsze wydarzenia roku 2001

 

– W styczniu 2001 roku gorącym tematem była racjonalizacja sieci szkół.

– Do szkoły w Olesznej Podgórskiej uczęszczało wówczas 27 uczniów, szkoła w Chmieleniu nauczała 33 osoby, a w Wojciechowie było 16 uczniów.

– Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 763 zł i 48 gr.

– W Lubomierzu działał Rewir Dzielnicowych, którego kierownikiem był aspirant sztabowy Andrzej Paszkowski, a dzielnicowymi: sierżant sztabowy Krzysztof Nuckowski i starszy sierżant Roman Wojtas.

– Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych znalazł się pod obstrzałem.

Zadziwiające i niedorzeczne, a wręcz śmieszne były zarzuty niektórych radnych dotyczące organizatorów festiwalu i znaczenia tej imprezy dla miasta.

Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych Sami Swoi w Lubomierzu czyli organizator imprezy otrzymało wtedy wiele listów wspierających festiwal i zdecydowanie potępiających paru „krzykaczy”. Na przykład dotarło do nas pismo od młodzieży, na którym było 199 czytelnych podpisów, 397 mieszkańców Lubomierza napisało między innymi „oburzeni jesteśmy sposobem ataku Pana T.S. i jemu podobnych na Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu !!! Uważamy, że taka impreza nie może być zagrożona z powodu rozgrywek politycznych grupy ludzi za wszelką cenę dążącej do zdobycia władzy w mieście. Prosimy Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych Sami Swoi – organizatora imprezy o to, aby nie rezygnowało organizacji festiwalu. Jesteśmy z wami! Bądźcie wytrwali! Nie przejmujcie się plotkami i pomówieniami, bo tu ich nigdy nie brakowało”. Po podliczeniu wszystkich głosów popierających festiwal okazało się, że jest ich 754.

– w Pasieczniku odbył się 3 Regionalny Konkurs Kolęd Klubów 4H z byłego województwa Jeleniogórskiego. 1 miejsce zajął zespół „Miłkowianie” w Miłkowa, 2 miejsce „Wesołe ósemki” z Pasiecznika i zespół „4 Muzy” z Podgórzyna.

– Rada Rodziców przy szkole filialnej w Olesznej Podgórskiej i Rada Sołecka zorganizowały na koniec karnawału zabawę dla dzieci i dorosłych. Dochód z imprezy w wysokości 510 zł został przeznaczony na bieżące potrzeby szkoły. Wśród organizatorów wyróżniły się osoby: Wiesława Pikul, Wioletta Rotkiewicz, Bożena Ciereszko, Lidia Warowa, Grażyna Rębisz.

– W Domu Kultury 2 razy w tygodniu po 3 godziny odbywały się zajęcia taneczne dla małych, większych i dorosłych prowadzone przez Mariusza Kozaka.

– uchwałą Rady Miejskiej zmieniona została część ulicy Plac Wolności,  która uzyskała nazwę Wacława Kowalskiego.

– w ZSOiZ w Lubomierzu odbył się drugi Turniej Motoryzacyjny.

– zespół Jutta koncertował w hotelu Europa w Jeleniej Górze gdzie zaprezentował 25 minutowy koncert składający się z takich piosenek jak np „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela” śpiewając do dwustuosobowej widowni. 28 marca zespół Jutta został zaproszony do Polskiego Radia do Warszawy do audycji „Mikrofon dla wszystkich”. Jutta zaśpiewała dwie konkursowe Piosenki tytuł „Ach, jak przyjemnie” i „Brzydula i Rudzielec”. Do finału zakwalifikowała się  „Brzydula” i Elżbieta Tuora zaśpiewała ją 17 czerwca w Warszawie w Studio im. Lutosławskiego. W maju zespół koncertował w Nielestnie i we Wleniu.

– Aktywnie działał zespół muzyczny „Sami Swoi” w składzie: Wiesław Ziółkowski i Tadeusz Kozak.

– Trwały intensywne przygotowania do V Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych.

– 27 czerwca firma „Intakus” , TBS „Nasze Kąty” uroczyście przekazała klucze do 43 mieszkań przy ulicy Wacława Kowalskiego. Budowa tego budynku rozpoczęła się jeszcze w 1987 roku. Jednocześnie trwał remont nawierzchni ul. Wacława Kowalskiego, która otrzymała nawierzchnię granitową.

– Wielkim powodzeniem zakończyła się V edycja Festiwalu. Ten festiwal zapamiętali chyba wszyscy. Koncert zespołu Ich Troje przyciągnął do miasta takie tłumy, że zostaliśmy praktycznie odcięci od świata. Chyba jeszcze nigdy w historii miasta nie było takich tłumów. Zespół spóźnił się koncert 2 godziny, bo wszystkie drogi dojazdowe do miasta były zablokowane przez samochody usiłujące dojechać na koncert. Oj, ile się wtedy działo!

– Funkcję kierownika MGOPS objęła Małgorzata Minojć.

-Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi rozpoczęła realizację filmu „Wpinanie księżyca”, którego bohaterem jest znany malarz Dariusz Miliński.

– W Gimnazjum uczyło się 262 uczniów w 12 oddziałach, dyrektorem był Marek Misiewicz, a jego zastępcą Grażyna Kunysz.

– W październiku ukazał się setny numer gazety „Sami Swoi” redagowanej przez zespół: Jadwiga Sieniuć, Teresa Jakimowicz, Lucyna Stachowiak, Olgierd Poniźnik, Stanisław Nowottny, Henryk Lange, Marek Misiewicz, Marek Kozak, Mirosław Laskowski, Ryszard Kiwilsza, Jacek Szramowiat.

– Rozpoczął się remont kościoła. Załatano dziury w dachu, założono ok. 300 m nowych rynien, wymieniono rury spustowe i wykonano większość koniecznych obróbek blacharskich. Trwały prace konserwatorskie przy figurach kamiennych św. Jana Chrzciciela, św. Jadwigi Śląskiej, oraz na szczycie fasady kościoła. Prace konserwatorskie przebiegały na 260 m2 tynków i około 160 m2 kamieni. Remont całej fasady będzie trwał około 2 lat.

– Terenowe Koło Hodowców Koni oraz Urząd Gminy zorganizowały trzecie już „Dni sprzedaży koni hodowlanych i użytkowych”.

– Olgierd Poniźnik został Posłem na Sejm IV kadencji RP, Był on burmistrzem przez 2 465 dni i został wybrany spośród 7 kandydatów. Podczas Jego kadencji zarząd podjął 344 uchwały, obradował 199 razy.

– Podczas sesji Rady Miejskiej Bronisław Dowgiałowicz został powołany na stanowisko Burmistrza. Nowy Zarząd to: Jerzy Andrzejczak, Marek Kozak, Mieczysław Środa, Jan Bukiejko. Przewodniczącym rady został: Zdzisław Puchalski, a jego zastępcą Tadeusz Andruszków.

– Powołano Gminną Komisję do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której przewodniczącym został Wojciech Malczewski, a w jej skład weszli: Irena Siedlecka, Janina Dowgiałowicz, Dorota Dusza, Marzena Kucharczyk.

– Kazimierz Dziurkowski, Janusz Czaja, Zbigniew Szostak, Zbigniew Janków, Wojciech Wróblewski, Barbara Strzelec, Maria Sikora, Andrzej Czop, Zdzisław Czaprowski, Eugeniusz Dudziak, Mieczysław Ferensowicz, Edward Gutkowski, Jan Gawroński, Jerzy Lange, Tadeusz Kuchalski – to honorowi dawcy krwi, którzy otrzymali odznaczenia i podziękowania.

– Dom Kultury w Lubomierzu otrzymał nazwę: Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu.

– Po raz szósty w klubie Postulat odbyła się wigilia dla samotnych z miasta i gminy Lubomierz.

– 8 grudnia w Gryfowie został uroczyście otwarty Pawilon Handlowy Gradix.

– w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Powiatu Lwóweckiego 2 miejsce zajęli „Sami Swoi Magdalenka”, którzy grali w składzie: Mirosław Laskowski, Marek Misiewicz, Czesław Stachowiak, Marcin Hubski, Krzysztof Gąsiorowski, Tadeusz Jeziorski, Wiesław Wachowicz.

 

Zebrała: JAGA

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email