Informacje od Burmistrza Marka Chrabąszcza

42309041_10212430671351180_8053755315763544064_n

 

O  policji w urzędzie, „Lalkach” na sprzedaż, inwestycjach w mieście i gminie – Informacje od Burmistrza Marka Chrabąszcza

W rynku umieszczony jest znak informujący o możliwości parkowania tam do 30 minut. Tymczasem samochody parkują w tym miejscu o wiele dłużej i jest ich ciągle bardzo dużo. Czy Straż Miejska zajmuje się tym problemem?

Tak, to prawda. Początkowo Straż Miejska upominała osoby, które pozostawiały pojazdy na dłuższy czas, niż pozwalają na to znaki drogowe. W tej chwili osoby, które notorycznie nie przestrzegają wyznaczonego czasu są karane mandatami.

 

Na budynku urzędu widnieje tablica z informacją, że mieści się tam siedziba Rewiru Dzielnicowych. Czy urzędują tam nasi dzielnicowi? I jaki jest numer tego pokoju?

W ostatnim czasie podpisaliśmy z policją porozumienie, na podstawie którego funkcjonariusze będą mogli korzystać z pomieszczenia budynku urzędu. Pomieszczenie to znajduje się tuż przy wejściu do Straży Miejskiej na parterze, po prawej stronie.

 

Czy zapadły już jakieś rozstrzygnięcia dotyczące dalszych losów budynku po dawnym Złotym Rogu?

Przez cały czas szukamy inwestora, który zagospodarowałby ten budynek w ciekawy sposób. Jeśli nam się to nie uda, to mamy alternatywne wyjście, a mianowicie, przygotowujemy projekt mieszkań komunalnych.

 

Na budynkach przy ul. Majowej (po dawnych tzw. “lalkach”) wywieszona jest tablica “Na sprzedaż”. Kto jest teraz właścicielem tego obiektu i czy znane są plany jego zagospodarowania? 

Nieruchomość ta należy do Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Była ona już kilka razy wystawiana na przetarg. Niestety, jak widać, nie znalazła zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów. Nie ukrywam jednak, że od czasu do czasu spotykamy się z zapytaniami  o tę nieruchomość i przekierowujemy osoby zainteresowane do Starostwa Powiatowego w Bolesławcu.

 

Nasz cmentarz jest mały i coraz mniej tam miejsca dla pochówku  zmarłych. Czy prowadzone są jakieś działania zmierzające do powiększenia powierzchni tego miejsca wiecznego spoczynku?

Jest to cmentarz parafialny, a nie komunalny ale w tej kwestii rozmawiałem już z naszym Księdzem Proboszczem Erwinem Jaworskim. Na szczęście w okolicach tartaku Gmina Lubomierz posiada działkę, którą można by było zagospodarować na ten cel. Istnieje też możliwość odkupienia działki przylegającej bezpośrednio do cmentarza i to rozwiązanie wydaje się być najłatwiejsze. Tym bardziej, że właściciele tartaku są zainteresowani takim rozwiązaniem.

 

Jakie inwestycje są obecnie prowadzone na terenie naszej gminy?

Największą i najbardziej pracochłonną inwestycją jest termomodernizacja budynku internatu. Od ponad miesiąca trwa naprawa naszych dróg gminnych, które po ostatnich obfitych opadach deszczu trzeba będzie remontować na nowo, gdyż wiele z nich zostało poważnie uszkodzonych.

Musimy ponownie ogłosić przetarg na remont sal w internacie, gdyż firma, która wygrała przetarg nie uzupełniła dokumentacji.

W tym tygodniu, w ramach przetargu, wyłoniona została firma, która zajmie się remontem dachu na świetlicy w Pasieczniku.

Poza tym przygotowujemy dokumentację i występujemy o wszystkie konieczne pozwolenia do pozostałych planowanych inwestycji. Przypomnę, że w zeszłym miesiącu podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na remont budynków urzędu.

Przygotowujemy dokumentację na przebudowę stacji kolejowej w Pławnej a także na budowę SkateParku w Lubomierzu.

 

W jaki sposób planuje się wykorzystać budynki po przychodniach w Pławnej i Pasieczniku?

 Nie ukrywam, że czas pandemii jest dość trudnym okresem na prowadzenie rozmów z kierownictwem ośrodków medycznych, ponieważ sami zmagają się z problemami kadrowymi. Nie można jednak powiedzieć, że nie ma z ich strony żadnego zainteresowania. Nie mniej jednak obecny czas temu nie sprzyja, ale przez cały czas szukamy różnych rozwiązań i prowadzimy rozmowy. Mam wielką nadzieję, że uda się przywrócić funkcjonowanie tych ośrodków. 

 

Bardzo dziękuję za informacje.

 

 

 

Autor: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email