Zapraszamy do Pławnej

Mistrz Darek Miliński

Cafe Galerie Miliński i Średniowieczny Gród Rycerski

Pławna to miejsce magiczne. Mieszka tam niesamowity człowiek – Darek Miliński, który stworzył wiele niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju dzieł. To nie tylko przecudne, charakterystyczne  obrazy, ale także wspaniałe budowle. Pisałam już o Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych.

Teraz zapraszam do zwiedzania Cafe Galerie Miliński i Grodu Rycerskiego.

Budynek, w którym mieści się Galeria tonie w zieleni i najprzeróżniejszych, kolorowych kwiatach. Mieszkają tu ptaki w bajkowych domkach, stworzonych specjalnie dla nich przez Darka, którego udało mi się spotkać przed Galerią i poprosić o zdjęcie. Jak zwykle uśmiechnięty, życzliwy i pełen nowych pomysłów. Właśnie kończy budowę kolejnego domu nieopodal Arki Noego, w którym zamierza wkrótce zamieszkać, a w przyszłości przekazać go we władanie swojej ukochanej wnuczki Zuzi.

Na podwórku przed Galerią stoją różnie, wydawać by się mogło, dziwne i niecodzienne urządzenia będące zaproszeniem do tego baśniowego świata. W Cafe Galerii znajduje się dużo obrazów artysty, które można kupić na miejscu. Są to dzieła sztuki, niezwykle kolorowe i różnorodne, z baśniowymi postaciami, na tle wiejskiego krajobrazu.  Istnieje także możliwość pokosztowania pysznej kawy i pierogów. Można także nabyć inne pamiątki, a nawet koszulki z nadrukiem obrazów Darka.

Na dużym placu wokół Galerii jest ogródek z ławkami, parasolami, można między innymi zamówić frytki, pieczone skrzydełka z kurczaka, napić sie zimnego piwa, posiedzieć ze znajomymi.

Udaję się do Rycerskiego Grodu.

Czuwa nad nim potężny władca Karkonoszy, Duch Gór. Ma ogromną głowę. Każdy może wejść do środka i spojrzeć na świat jego oczyma. Teren otacza drewniana palisada z licznymi wieżyczkami, dzięki którym można podziwiać piękne widoki. W środku średniowiecznego Grodu Rycerskiego, pośród drewnianych chatek, znajduje się replika Konia Trojańskiego, do którego każdy może wejść. Są dyby, gdzie można sobie zrobić oryginalne zdjęcie, drewniana belka na łańcuchach do zręcznościowego przejścia, mnóstwo drewnianych figur koni.

Nieco dalej dostrzec można bardzo urokliwy, z pozoru mały dom, we wnętrzu którego jest Sala Rycerska, kolejna skarbnica sztuki i historii. Na ścianach wiszą obrazy namalowane przez Darka Milińskiego. Pośrodku znajduje się długi biesiadny stół przykryty białymi obrusami, z drogocenną zastawą stołową i czeka na biesiadników. To wspaniałe miejsce do niezapomnianych przyjęć, a nawet wesel.

Jest to prawdziwy raj dla dorosłych i dzieci, które na pewno się tam nudzić nie będą, to również bardzo oryginalna lekcja historii.  Serdecznie zachęcam do odwiedzenia tego magicznego miejsca!

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email