Rozmowa z Burmistrzem Markiem Chrabąszczem

burmistrz miniatura

 

Nie tylko o odbudowie kamieniczek, budowie stacji paliw i myjni samochodowej

 

Jakim sprawom obecnie Pan Burmistrz poświęca swoją pracę?

Przed nami szereg nowych inwestycji na terenie naszej gminy. O części z nich mówiłem Państwu podczas ostatniego naszego wywiadu. Pracujemy aktualnie nad dokumentacją do każdej z nich, a jest to bardzo czasochłonne i wymaga wielu uzgodnień i konsultacji. Poza tym realizujemy bieżące sprawy naszej gminy.   

 

Jak wygląda sprawa odbudowy kamieniczek w rynku?

8 czerwca odbyło się u nas w urzędzie spotkanie inwestora z konserwatorem. Omówione zostały oczekiwania każdej ze stron, zaś ostateczna decyzja, co do odbudowy kamienic zostanie podjęta po omówieniu szczegółów z projektantem. Chcę jednak podkreślić, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

 

Czy to prawda, że w Lubomierzu ma być wybudowana stacja benzynowa i myjnia samochodów?

Tak, myjnię samochodową planuje wybudować firma Invest Przedsiębiorstwo Varia Sp. z o. o. Sp.k., która będzie budować Biedronkę. Budową stacji benzynowej jest zainteresowany inwestor, który zamierza odbudować lubomierskie kamienice.  Przesłaliśmy inwestorowi mapki z ewentualną lokalizacją. Czekamy na decyzję inwestora.

 

Jakie inwestycje w mieście i gminie są jeszcze planowane w tym roku?

Poza inwestycjami, o których rozmawialiśmy podczas ostatniego wywiadu pojawiły się kolejne zadania, które chcielibyśmy i będziemy realizować w najbliższym czasie.

22 czerwca wybieramy się do Warszawy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska celem podpisania umowy na termomodernizację budynków urzędu. Prace budowlane będą wyglądały podobnie jak w internacie, czyli dachy, elewacja, okna i ogrzewanie.

Pod koniec czerwca ogłaszamy przetarg na uzbrojenie  nowo sprzedanych działek przy ul. Majowej.

Dostaliśmy również dofinansowanie z funduszu gmin popegeerowskich na zadanie związane z  przebudową i rozbudową budynku stacji kolejowej w Pławnej na świetlicę wiejską.  

 

Jaka jest sytuacja dotycząca odbudowy pałacu klasycystycznego i renesansowego dworku w Maciejowcu. Nie widać, żeby tam coś się działo.

Pałac został zakupiony przez osobę prywatną, więc ciężko jest mi wypowiadać się w tej kwestii. Wiem tylko, że początkowo prace budowlane były dość intensywne, a w tej chwili faktycznie niewiele się tam dzieje. Nie wiem, jakie są tego powody. Myślę, że najlepiej zapytać o to właściciela nieruchomości, co byłoby ciekawym tematem na kolejny wywiad.

 

W jakiej formie w tym roku odbędzie się Festiwal – to pytania bardzo często zadawane przez miłośników tej imprezy z całej Polski.

 Ze względu na to, iż obostrzenia związane z pandemią trwały dość długo i tak naprawdę nie wiadomo było, co czeka nas latem, postanowiliśmy zastosować taką samą formę, jak w ubiegłym roku, tzn. wersję hybrydową. Większość gmin z naszego powiatu zrezygnowała z tego typu wydarzeń, ponieważ ciężko jest jeszcze na tę chwilę dostosować się do panujących wymogów. W tym roku powinien odbyć się 25 festiwal ale właśnie ze względu na obostrzenia ponowimy schemat z ubiegłego roku i potraktujemy festiwal jako „przejściowy”, aby w przyszłym roku móc wspólnie z wszystkimi jego twórcami świętować okrągłe 25- lecie.   

 

Od Redakcji: Organizatorem tegorocznego Festiwalu jest Lubomierskie Centrum Kultury, wszystkie informacje na ten temat będą publikowane w social mediach Lubomierskiego Centrum Kultury, zainteresowanym informacji udziela również Dyrektor LCK Bogusław Chrzan.

 

Od autora: Na temat budowy Biedronki w Lubomierzu mówi się wiele i od dawna. Opinie wśród mieszkańców są podzielone. Jedna grupa wierzy, że Biedronka w niedługim czasie zostanie wybudowana, inni są przeciwnego zdania. Prawda jest taka, że Biedronka zostanie wybudowana nieopodal przystanku autobusowego. Przez cały czas trwają ustalenia i spełnianie licznych wymogów, którym musi podołać wykonawca tego zadania. A to wszystko wymaga czasu. Na dowód tego, że sprawy „posuwają się” do przodu i rozpoczęcie budowy  jest coraz bliżej przedstawiamy Państwu jeden z wielu dokumentów, które musi zgromadzić inwestor, aby ruszyć z budową.

Przy okazji warto pamiętać, że cierpliwość to klucz, który otwiera wszystkie drzwi.

(JAGA)

biedra
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email