Rozmowa z Burmistrzem Markiem Chrabąszczem

burmistrz miniatura

 

Nie tylko o odbudowie kamieniczek, budowie stacji paliw i myjni samochodowej

 

Jakim sprawom obecnie Pan Burmistrz poświęca swoją pracę?

Przed nami szereg nowych inwestycji na terenie naszej gminy. O części z nich mówiłem Państwu podczas ostatniego naszego wywiadu. Pracujemy aktualnie nad dokumentacją do każdej z nich, a jest to bardzo czasochłonne i wymaga wielu uzgodnień i konsultacji. Poza tym realizujemy bieżące sprawy naszej gminy.   

 

Jak wygląda sprawa odbudowy kamieniczek w rynku?

8 czerwca odbyło się u nas w urzędzie spotkanie inwestora z konserwatorem. Omówione zostały oczekiwania każdej ze stron, zaś ostateczna decyzja, co do odbudowy kamienic zostanie podjęta po omówieniu szczegółów z projektantem. Chcę jednak podkreślić, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

 

Czy to prawda, że w Lubomierzu ma być wybudowana stacja benzynowa i myjnia samochodów?

Tak, myjnię samochodową planuje wybudować firma Invest Przedsiębiorstwo Varia Sp. z o. o. Sp.k., która będzie budować Biedronkę. Budową stacji benzynowej jest zainteresowany inwestor, który zamierza odbudować lubomierskie kamienice.  Przesłaliśmy inwestorowi mapki z ewentualną lokalizacją. Czekamy na decyzję inwestora.

 

Jakie inwestycje w mieście i gminie są jeszcze planowane w tym roku?

Poza inwestycjami, o których rozmawialiśmy podczas ostatniego wywiadu pojawiły się kolejne zadania, które chcielibyśmy i będziemy realizować w najbliższym czasie.

22 czerwca wybieramy się do Warszawy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska celem podpisania umowy na termomodernizację budynków urzędu. Prace budowlane będą wyglądały podobnie jak w internacie, czyli dachy, elewacja, okna i ogrzewanie.

Pod koniec czerwca ogłaszamy przetarg na uzbrojenie  nowo sprzedanych działek przy ul. Majowej.

Dostaliśmy również dofinansowanie z funduszu gmin popegeerowskich na zadanie związane z  przebudową i rozbudową budynku stacji kolejowej w Pławnej na świetlicę wiejską.  

 

Jaka jest sytuacja dotycząca odbudowy pałacu klasycystycznego i renesansowego dworku w Maciejowcu. Nie widać, żeby tam coś się działo.

Pałac został zakupiony przez osobę prywatną, więc ciężko jest mi wypowiadać się w tej kwestii. Wiem tylko, że początkowo prace budowlane były dość intensywne, a w tej chwili faktycznie niewiele się tam dzieje. Nie wiem, jakie są tego powody. Myślę, że najlepiej zapytać o to właściciela nieruchomości, co byłoby ciekawym tematem na kolejny wywiad.

 

W jakiej formie w tym roku odbędzie się Festiwal – to pytania bardzo często zadawane przez miłośników tej imprezy z całej Polski.

 Ze względu na to, iż obostrzenia związane z pandemią trwały dość długo i tak naprawdę nie wiadomo było, co czeka nas latem, postanowiliśmy zastosować taką samą formę, jak w ubiegłym roku, tzn. wersję hybrydową. Większość gmin z naszego powiatu zrezygnowała z tego typu wydarzeń, ponieważ ciężko jest jeszcze na tę chwilę dostosować się do panujących wymogów. W tym roku powinien odbyć się 25 festiwal ale właśnie ze względu na obostrzenia ponowimy schemat z ubiegłego roku i potraktujemy festiwal jako „przejściowy”, aby w przyszłym roku móc wspólnie z wszystkimi jego twórcami świętować okrągłe 25- lecie.   

 

Od Redakcji: Organizatorem tegorocznego Festiwalu jest Lubomierskie Centrum Kultury, wszystkie informacje na ten temat będą publikowane w social mediach Lubomierskiego Centrum Kultury, zainteresowanym informacji udziela również Dyrektor LCK Bogusław Chrzan.

 

Od autora: Na temat budowy Biedronki w Lubomierzu mówi się wiele i od dawna. Opinie wśród mieszkańców są podzielone. Jedna grupa wierzy, że Biedronka w niedługim czasie zostanie wybudowana, inni są przeciwnego zdania. Prawda jest taka, że Biedronka zostanie wybudowana nieopodal przystanku autobusowego. Przez cały czas trwają ustalenia i spełnianie licznych wymogów, którym musi podołać wykonawca tego zadania. A to wszystko wymaga czasu. Na dowód tego, że sprawy „posuwają się” do przodu i rozpoczęcie budowy  jest coraz bliżej przedstawiamy Państwu jeden z wielu dokumentów, które musi zgromadzić inwestor, aby ruszyć z budową.

Przy okazji warto pamiętać, że cierpliwość to klucz, który otwiera wszystkie drzwi.

(JAGA)

biedra
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email