Odwiedzamy Arkę Noego w Pławnej

wejście do grodu

Po raz kolejny gorąco zachęcam do zaplanowania wycieczki do Pławnej. Tym razem odwiedzam Arkę Noego zaprojektowaną i wybudowaną przez Darka Milińskiego, który kiedyś powiedział: “budując jakąś chałupę rozbijamy kamienie.

W środku drzemią muszle.  I to one mnie tak pokręciły, że cała Pławna była kiedyś zalana wodą. Tak sobie pomyślałem… kurde ocean. A może coś tu kiedyś pływało…ona nie wypłynie, ale może my wypłyniemy na szersze wody. Ona ma wyrwać naszą miejscowość z marazmu”. ”Arka to podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń”.

I tak na zboczu góry, w pobliżu kościoła św. Tekli powstała wielka, drewniana budowla wzorowana na kształt biblijnej arki Noego. Jest mniej więcej o połowę mniejsza, niż ta biblijna

Pławnieńska arka ma 40 m długości, 15 m szerokości i 10 m wysokości. Do jej wybudowania potrzeba było 600 drzew sosnowych, świerkowych i modrzewiowych, ton głazów i tysiące kamieni. Cały budulec został pozyskany z belek ze stropów starych okolicznych stodół. Niektóre belki liczą nawet 140 lat.

Arkę budowało 5 mężczyzn przez 8 miesięcy. Jej budowa rozpoczęła się w 2013 roku.

Po przekroczeniu bramki otwierającej wejście do tego mistycznego miejsca, arka ukazuje się w całej okazałości. Ale zanim przekroczymy jej drewniane progi,  podziwiamy znajdujące się po prawej stronie, wyrzeźbione w drewnie figury i sceny z życia  świętych.  Przed wejściem czekają na nas figury zwierząt, realnych rozmiarów. Podziwiamy słonia, żyrafę, nosorożca oraz olbrzymie łyżki – wiosła, łyżki to symbol „karmienia nas sztuką”.

W środku jest ciemno, światło dają tylko małe lampki umieszczone przy eksponatach. Znajdują się tu obrazy, relikwie świętych, a także starodruki. To prawdziwe muzeum sztuki sakralnej. Jest tu, między innymi, replika Całunu Turyńskiego, relikwie świętych, Replika Tabliczki z Dekalogiem, oraz krzyżyki wykopaliskowe, a niektóre ekspozycje odwzorowują opowieści biblijne. Zobaczymy również ikony prawosławne, na przykład mosiężny krzyż prawosławny, replikę XIX wiecznego krzyża rosyjskiego, krucyfiks z XIX wieku. Są też relikwie św. Maksymiliana Kolbe, piękny krzyż relikwia z ziemią świętą. Jednak najcenniejszym  eksponatem jest Biblia w drewnianej okładce,  pochodząca z 1733 roku, którą napisano  pismem gotyckim, w języku niemieckim. Wszystkie jej kartki są nadal czytelne. Pochodzi ona z prywatnego zbioru Dariusza Milińskiego. Jego dzieła również można podziwiać we wnętrzu Arki Noego.

Nie sposób opisać wszystkiego, co można tu zobaczyć. Koniecznie trzeba odwiedzić to niesamowite miejsce. Serdecznie do tego zachęcam!

Pławna Dolna 93, 59-623 Lubomierz, www.arkawplawnej.com.pl

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email