Rozmowa z doktorem Dariuszem Dąbrowskim – lekarzem rodzinnym NZOZ Lubomed

456272_412798502108565_1953726169_o
Z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego – Rozmowa z doktorem Dariuszem DĄBROWSKIM

28 lutego 2021 roku Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowanych zostało 12.100 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. „Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 248 osób”.
Od początku pandemii w kraju potwierdzono 1.696.885, zmarło 43.656. Obecnie w Polsce mamy 238 768 osób zakażonych i 191.595 osób na kwarantannie.
Ostatniej doby w powiecie lwóweckim wykonanych zostało 56 testów na obecność wirusa SARS-COV-2. Trzy dały wynik pozytywny, w tym dwa to nowe przypadki zakażenia. Na kwarantannie w powiecie przebywa 120 osób. Od początku pandemii na terenie powiatu lwóweckiego potwierdzono zakażenia łącznie u 1.129 osób. Zmarło 33 mieszkańców naszego powiatu.
Trzecia fala pandemii przybiera na sile. O informacje, jak epidemia przebiega na terenie Lubomierza i gminy poprosiłam doktora Dariusza DĄBROWSKIEGO – lekarza rodzinnego z NZOZ LUBOMED w Lubomierzu – przychodni stworzonej przez Magdalenę i Dariusza DĄBROWSKICH, specjalistów medycyny rodzinnej.

– Jak wygląda teraz praca w LUBOMEDZIE?

– W chwili obecnej – przychodnia działa praktycznie w zakresie sprzed pandemii, choć oczywiście z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego.
Szczepimy dzieci, położna wykonuje patronaże, działa w pełni gabinet zabiegowy (iniekcje, EKG, pobranie materiału do badań), gabinet USG, lekarze przyjmują pacjentów w gabinetach przychodni. Wizyty lekarskie są już w większości realizowane w placówce przychodni, choć 1/4-1/5 wizyt to nadal teleporady, najczęściej z wyboru pacjenta i w sytuacjach, gdy osobista wizyta nie jest niezbędna (np. omówienie wyników badań, prośba o recepty, zaświadczenia, zlecenie badań laboratoryjnych, itp.). Można nawet powiedzieć, że dodatkowo jesteśmy obciążeni pracą, do gabinetu zabiegowego przyjeżdżają pacjenci z okolicznych przychodni, których działanie jest nadal mocno ograniczone i ich laboratorium działa np. 1x w tygodniu

– Czy dużo ludzi chorowało u nas na covid? A jaka sytuacja jest obecnie?

– Podczas pierwszej fali zakażeń wyłapywaliśmy codziennie pojedyncze osoby, w drugiej około 10-15 osób codziennie, aktualnie obserwujemy trzecią falę – diagnozując po kilka zakażonych na SARS-COVID – 2 osób. Oceniamy, że kilkuset pacjentów przechorowało zakażenie covid 19. Ciężko jest nam określić liczbę precyzyjnie, bowiem zasięg działania naszej przychodni jest szeroki i obejmuje 4 gminy. Szacujemy liczbę zmarłych na covid pacjentów na kilkanaście osób, z czego 90% to pacjenci 65+, 3 zmarłe osoby to pacjenci 50-60 lat. Od około 10 dni obserwujemy 3 falę zakażeń, diagnozując po 3-5 pacjentów codzienne. Należy podkreślić, że wyżej wymienione liczby są mocno niedoszacowane – pacjenci od początku stanu pandemicznego nie chcą się diagnozować, część nie wierzy w pandemię, Ci, którzy dobrze zdają sobie sprawę z sytuacji – obawiają się wykonania testu (bo muszą do pracy…, bo nie chcą izolacji…, bo chcą po cichu dokonać samoizolacji licząc na łagodny przebieg infekcji covid 19).

– Czy można tutaj zrobić test na covid i jak to wygląda w praktyce? Ile takich testów zostało wykonanych, ile z nich miało wynik pozytywny?

– W przychodni LUBOMED od końca grudnia 2020 można wykonać szybkie testy antygenowe. Wynik takiego testu otrzymujemy po 15-20 minutach. W okresie II fali pandemii praktycznie testowaliśmy każdego zgłaszającego się do przychodni pacjenta, który podawał objawy infekcji dróg oddechowych. Aby nie narażać innych pacjentów wymaz był pobierany poza przychodnią, w innej części budynku.
Technicznie wymaz polega na pobraniu materiału z nosogardzieli. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wymaga od nas raportowania każdego wyniku, jeśli jest on pozytywny – na pacjenta automatycznie nakładana jest izolacja, na domowników – kwarantanna. Wykonanie testu dla pacjentów zadeklarowanych w przychodni LUBOMED, którzy zgłaszają objawy infekcji – jest bezpłatne.
Dotąd wykonano 236 testów, dodatnich okazało się 29.

– Czy nasi medycy są już dwukrotnie zaszczepieni? Czy po szczepionce wystąpiły jakieś objawy uboczne? Jakie?

– Tak, nasz personel przyjął drugą dawkę szczepionki dn. 01.02.2021. 90% zaszczepionej kadry miało łagodne objawy po zaszczepieniu w postaci 2-3 dni pobolewania w miejscu ukłucia. 2 osoby odczuwały bóle mięśniowo-stawowe ze stanem podgorączkowym. Osobiście żałuję, ale nie wyrosły mi dodatkowe kończyny ani też nie potrafię otwierać myślą bramy garażowej, ani wyłączać telewizora – co mogłoby być ułatwieniem w codziennym życiu 🙂 Na dzień dzisiejszy (24.02.) zaszczepiono w przychodni LUBOMED około 300 osób, z czego w Lubomierzu 120 osób, na jutro mamy zaplanowane 60 dawek. 30 seniorów 70+ otrzymało już 2-gą dawkę. Należy podkreślić, że nasi seniorzy bardzo dobrze znoszą szczepienia, większość osób po I-szej dawce nie odczuwało żadnych nawet najmniejszych niekorzystnych objawów, mają dobre nastawienie i nie mogli doczekać się szczepienia. Lekarze LUBOMED u pacjentów leżących – wykonują szczepienia w domu, w ramach wizyty domowej. Z uwagi na ograniczenia narzucone przez MZ i NFZ – szczepimy co tydzień 30 pacjentów w Lubomierzu, choć nasze możliwości to nawet 150 osób na tydzień. Sporym utrudnieniem jest medialny problem olbrzymich utrudnień logistycznych w dostarczaniu na czas szczepionki, konieczność zmian w grafikach, zawiadamiania pacjentów o zaistniałej sytuacji, konieczność zmiany harmonogramu czasu pracy przychodni, przesuwania wizyt innych chorych.
Nasza przychodnia jest członkiem Porozumienia Zielonogórskiego i docierają do nas głosy, że sporo przychodni myśli o rezygnacji ze szczepień z końcem marca, z uwagi na ww. ogromne problemy – biurokratyczno – logistyczno – kadrowo- czasowe. Naszych pacjentów chcemy uspokoić, że w poczuciu misji nie planujemy przerywać szczepień, które są prawdziwym orężem w walce z pandemią covid 19. Z uwagi na ograniczoną ilość szczepionek do 30/ tydzień, nasz grafik jest zapełniony do końca marca 2021.

 
(źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/lubomed/photos/3557730134282037/)


– Co chciałby Pan Doktor przekazać naszym Czytelnikom?

– Chciałbym, mimo wszystko, życzyć wszystkim pogody ducha, dużo zdrowia, optymizmu. Apeluję też o nie lekceważenie objawów chorobowych – inne schorzenia niestety nie zniknęły, pacjenci obawiając się zakażenia covid, nie przedłużają zaleconej terapii, nie wykonują zaleconych badań. Nasza przychodnia nadal i wciąż służy pomocą – ani jeden dzień nie byliśmy zamknięci, choć część naszego personelu przebyła zakażenie covid 19.
Nie stoimy w miejscu – rozwijamy się – zaczęliśmy kształcić młodych lekarzy w zakresie specjalizacji z medycyny rodzinnej, pracujemy nad utrzymaniem certyfikatu jakości nadanego nam przez Ministra Zdrowia (jako jednej z 2 przychodni POZ w byłym woj. jeleniogórskim), jesteśmy w trakcie finalizowania kolejnego projektu unijnego – Dostępność Plus – wprowadzającego liczne udogodnienia dla pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Bardzo serdecznie dziękuję za informacje, życzę również dużo zdrowia, wytrwałości i optymizmu.

Autor: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email